شیرین فامیلی، روزنامه‌نگار و فعال حقوق زنان درگذشت

شیرین فامیلی صبح جمعه ۱۱ مرداد و پس از چند سال مبارزه با سرطان پستان، در شهر برلین بدرود زندگی گفت. او از همکاران "رادیو کابل"، "رادیو فردا" و "رادیو زمانه" بود و در سال‌های اخیر مدیریت وبسایت "تهیه" را بر عهده داشت.

شیرین فامیلی پس از ده سال ابتلا به سرطان پستان و مبارزه‌ای پر افت‌وخیز با مرگ، روز جمعه در بیمارستان مارتین لوتر برلین چشم از جهان فرو بست. او از جمله کسانی بود که در پیگردهای دهه ۱۳۶۰ ایران را ترک کردند. شیرین فامیلی ابتدا به شوروی و سپس به افغانستان رفت و چهار سال همکار "رادیو کابل" شد.

خانم فامیلی بعد از سقوط دولت چپ‌گرای افغانستان و پس از فروپاشی اتحاد شوروی، اوایل دهه ۱۹۹۰ به آلمان آمد و ساکن برلین شد. او که عضو حزب توده ایران بود، پس از سکونت در آلمان، فعالیت سیاسی را کنار گذاشت و به روزنامه‌نگاری مشغول شد.

شیرین فامیلی از همکاران نسل اول "رادیو زمانه" و از همکاران ثابت رادیو "اروپای آزاد" و "رادیو فردا" بود. شیرین فامیلی در سال ۲۰۱۰ برای همکاری با "یورو نیوز" به شهر لیون رفت اما شروع کارش با تشخیص سرطان مصادف شد.

او ناچار شد برای درمان دوباره به برلین برگردد. در سال ۲۰۱۳ سایتی به نام "تهیه" را راه‌اندازی کرد و در معرفی آن نوشت: «هدف این سایت انعکاس و بررسی خبرها و گزارش‌های حقوق بشری در ایران است و چون این بحث دامنه گسترده‌ای دارد و با توجه به نیروی فعلی و محدود سایت، بر سه محور اصلی تمرکز دارد که در برگیرنده مسائل زنان، حقوق قومیت‌ها و اقلیت‌های مذهبی است اما به تدریج موضوعات سیاسی و اجتماعی ایران همانند مسائل کارگری و دانشجویی در ان گنجانده خواهد شد.»

شیرین فامیلی درباره روز آگاه شدن از بیماری‌اش نوشته است: «آنقدر آن روز برایم سخت و تلخ بود که یاد آن بصورت ابرگونه‌ای در ذهنم به جای مانده است. اما یک چیز را خوب می‌دانم که از همان لحظه می‌دانستم زندگی‌ام از خیلی جهات تغییرخواهد کرد... خودم را همچون پرنده‌ای می‌دیدم که بال‌هایش را بریده‌اند. درست هم بود ، چون الان هم پس از سه سال وقتی به آینده فکر می‌کنم و آرزوهایی که می‌توانستند عملی شوند، همین احساس را دارم.»

آخرین پست شیرین فامیلی در فیسبوک تاریخ ۲۱ ژوئیه را دارد و آخرین مصاحبه‌اش در "رادیو فردا" ششم اردیبهشت ۱۳۹۷ منتشر شده است؛ مصاحبه‌ای در نقد حرف‌های محمدجواد ظریف که در شورای روابط خارجی آمریکا، سرکوب بهایی‌ها در ایران را انکار کرده بود.

شیرین فامیلی فرزندی به نام بهرنگ دارد که در عرصه موسیقی فعالیت می‌کند. او در سه هفته آخر عمرش به خاطر تشدید بیماری، در بیمارستان مارتین لوتر برلین بستری بود.

حسین علوی، روزنامه‌نگار ارشد "یورو نیوز"، در یادداشتی نوشته است: «شیرین فامیلی که برای من فراتر از همسر، دوستی یگانه و یار سال‌ها و روزهای دشوار زندگی ما و بهرنگ در تبعید بود، پس از سال‌ها مبارزه با بیماری سرطان، امروز جمعه یازدهم مردادماه برابر با دوم اوت، با خانواده و دوستانش بدرود گفت. او که در پی حاد شدن روند درمان، بیش از یکماه اخیر را در بیمارستان سپری کرد، روحیه‌ای نیرومند در مبارزه با این بیماری جانکاه داشت. روحیه‌ای که از عشق به زندگی و آرمان‌های انسان دوستانه‌اش بر می‌خاست و همزمان با مهار بیماری، به او توان ادامه حرفه دیرین و مورد علاقه‌اش یعنی روزنامه نگاری تا آخرین روزهای حیاتش می‌بخشید. او رویارویی با مرگ را نیز برای خود حل کرده بود و بدرودی آرام با زندگی داشت، زیرا عمیقا بر این باور بود که در زندگی خود، ارزش‌های زیستن را پاس داشته، ارزش‌هایی که افق‌های آن تا فراسوی مرگ نیز می گسترد... پرواز را به خاطر بسپار، پرنده مردنی است.»

 

 

 

دویچه وله

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.