نصرت کریمی، کارگردان و بازیگر تئاتر و سینما، درگذشت

نصرت کریمی، هنرمند پیش‌کسوت و مشهور سینما و تئاتر ایران، روز سه‌شنبه، ۱۲ آذرماه، در تهران درگذشت.

خبرگزاری‌های ایلنا و ایسنا این خبر را به نقل از بابک کریمی، فرزند و مهرداد اسکویی، داماد این هنرمند منتشر کرده‌اند.

آقای کریمی هنگام مرگ ۹۵ سال داشت. قرار است پیکر وی روز شنبه ۱۶ آذر تشییع شود.

نصرت‌الله کریمی متولد اول دی‌‌ماه ۱۳۰۳ تهران در طول تحصیلات ابتدایی، با اجرای تئاتر «روحوضی»، آشنا و به تئاتر علاقه‌مند شد.

او در سال ۱۳۲۳ تحت تاثیر عبدالحسین نوشین، کارگردان تئاتر و شاهنامه‌پژوه ایرانی و زیر نظر او به یادگیری تئاتر پرداخت.

آقای کریمی علاوه بر تدریس گریم، در سال ۱۳۲۰ در تئاترهای تهران، هنر، فرهنگ، فردوسی و سعدی به عنوان گریمور، بازیگر و کارگردان فعالیت می‌کرد و تا سال ۱۳۳۱ به کارش ادامه داد.

او مدرک کارشناسی کارگردانی سینمای خود را در سال ۱۹۳۸ و کارشناسی ارشد خود را در رشته‌ فیلمسازی انیمیشن عروسکی از دانشکده‌ پراگ دریافت کرد.

این هنرمند علاوه بر بازیگری، کارگردانی، طراحی عروسک، عروسک‌سازی، عروسک‌گردانی گریم و انیمیشن به مجسمه‌سازی نیز بسیار علاقه‌مند بود و حدود ۵۰۰ مجسمه ساخت.

از جمله آثار مکتوب نصرت کریمی می‌توان به کتاب‌های «درون و برون» و «۱۶ نمایشنامه‌ تلویزیونی» اشاره کرد.

او همچنین طی سال‌های ۴۴ تا ۵۹ به تدریس کارگردانی فیلم‌های انیمیشن، بیان، بازیگری، گریم و تئاتر عروسکی در دانشکده‌ هنرهای دراماتیک و در سال‌های ۴۸ تا ۵۲ به تدریس مبانی گریم در دانشکده هنرهای زیبا مشغول بود.

تدریس درام‌نویسی در دانشکده روزنامه‌نگاران کیهان، آموزش شناخت و روتوش چهره، مجسمه‌سازی و فن بیان و طراحی و ساخت آگهی‌های تلویزیونی با شیوه عروسکی از جمله آلودگی هوا، فلج اطفال و صرفه‌جویی آب از دیگر کارهای این هنرمند بود.

نصرت کریمی در فیلم‌هایی چون «جنگ اطهر»، «دندان مار» و «برخورد» به‌عنوان بازیگر حضور داشت و با کارگردان‌هایی همچون کیومرث پوراحمد، مسعود کیمیایی، سیف‌الله داد، محمدعلی نجفی، احمدرضا درویش و سیروس الوند همکاری کرد.

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.