محمود خیامی، بنیانگذار ایران ناسیونال، درگذشت

محمود خیامی، بنیانگذار ایران ناسیونال و از کارآفرینان در صنعت خودروسازی ایران پیش از انقلاب، شامگاه پنج‌شنبه نهم اسفند، در لندن، درگذشت. محمود خیامی، زاده مشهد، پس از انقلاب در بریتانیا و ایالات متحده آمریکا زندگی می‌کرد. بنیانگذار ایران ناسیونال، پس از خروج اجباری از میهن، در عرصه تجارت همچنان موفق عمل کرد. او از زادگاه خود هیچ‌گاه غافل نماند و ده‌ها مدرسه و آموزشگاه را در استان خراسان احداث کرده است.

محمود خیامی، از بنیانگذاران صنعت خودرو در ایران، پس از انقلاب ۱۳۵۷ بعنوان سرمایه‌دار توسط دادگاه‌های انقلاب دستگیر شد و تمامی اموال و دارایی‌های او مصادره شد.

محمود خیامی، پس از خروج از ایران، در بریتانیا و ایالات متحده آمریکا، صاحب چندین نمایندگی اتومبیل مرسدس بنز بود.

آقای خیامی طی سال‌ها با تاسیس و احداث بیش از یکصد مدرسه، مجتمع آموزشی و مجموعه کار و دانش در استان خراسان از جمله خیرین مدرسه‌ساز بود. در بریتانیا هم چندین مکان آموزشی به همت وی پایه‌گذاری شده است.

محمود خیامی چندین نشان معتبر جهانی از جمله نشان سلطنتی ملکه بریتانیا را به دلیل تلاش‌های فرهنگی در بریتانیا و خارج از کشور دریافت کرد.

 

 

 

 

ار اف ای فارسی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.