اسکندر فیروز، بنیان‌گذار سازمان حفاظت محیط زیست ایران، درگذشت

اسکندر فیروز، بنیان‌گذار و نخستین رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران، در ۹۳ سالگی در خارج از کشور درگذشت.

اسکندر فیروز زادهٔ ۱۶ مرداد ۱۳۰۵ در شیراز بود و از او به عنوان «پدر سازمان محیط زیست ایران» یاد شده‌ است.

او تأسیس مؤسسه گیاه‌شناسی و باغ گیاه‌شناسی و همچنین طرح زیست‌محیطی پردیسان را در کارنامه فعالیت‌های خود دارد. همچنین با کوشش او مناطق چهارگانه تحت حفاظت ایران با نام‌های پارک ملی، اثر طبیعی ملی، پناهگاه حیات وحش و منطقه حفاظت‌شده تعیین شد.

اسکندر فیروز در خلال سال‌های ۱۳۵۲ تا ۱۳۵۴ به عضویت هیئت‌مدیره اتحادیه جهانی حفاظت محیط زیست (IUCN) درآمد و از سال ۱۳۵۴ تا ۱۳۵۶ نایب‌رئیس این اتحادیه و عضو هیئت امنای صندوق جهانی حیات وحش و طبیعت شد.

او فرزند محمدحسین فیروز و نوهٔ عبدالحسین میرزا فرمانفرما، نوهٔ عباس میرزا و پسرعموی ناصرالدین شاه قاجار بود.

اسکندر فیروز در گفت‌وگوهای خود با رادیوفردا تأکید کرد که تلاش‌های او و همکارانش چند ماه پیش از کنفرانس مشهور محیط زیست در استکهلم در سال ۱۹۷۲ باعث شد، شکل‌گیری سازمان حفاظت از محیط زیست ایران، به تصویب شورای ملی برسد و گفت: «جالب است که تا دهه‌ای بعد از این تاریخ، فقط چند کشور مثل فرانسه و انگلستان مانند ایران، سازمان و وزارتخانه‌ای در این زمینه به وجود آوردند.»

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.