میشل پیکولی، اسطوره سینمای فرانسه، درگذشت
میشل پیکولی، بازیگر نامدار سینمای فرانسه، در سن ۹۴ سالگی درگذشت. او در بیش از ۱۵۰ فیلم ایفای نقش کرده بود. پیکولی با کارگردان‌های بزرگی همچونی لوییس بونوئل و ژان لوک گدار کار کرده و برنده جوایز متعددی شده بود.

خانواده میشل پیکولی، ستاره سینمای فرانسه، امروز دوشنبه ۲۹ اردیبهشت به خبرگزاری فرانسه گفتند که این بازیگر سرشناس در ۱۲ مه در سن ۹۴ سالگی بر اثر سکته مغزی درگذشته است.

در بیانیه خانواده پیکولی که توسط ژیل ژاکوب، رئیس پیشین جشنواره کن، به خبرگزاری فرانسه ارسال شده آمده است که پیکولی در آغوش لودوین همسرش و در جمع فرزندانش، اینورد و میسیا، درگذشت.

پیکولی ۲۷ دسامبر ۱۹۲۵ در پاریس زاده شد و از سال ۱۹۴۴ پا به سینما گذاشت. او تا دهه ۶۰ میلادی بازیگر نقش‌های دوم بود، ولی نهایتا در این دهه به عنوان یکی از بازیگران سرشناس در نقش‌های اصلی در سینمای اروپا به شهرت رسید.

پیکولی با بسیاری از فیلم‌سازان بزرگ جهان همکاری داشته است، از جمله با لوییس بونوئل، ژان لوک گدار، آلفرد هیچکاک و ژاک ریوت.

پيكولى در فيلم‌هاى بی‌شمارش در نقش‌هاى متفاوتی ظاهر شده و در ارائه چهره‌اى طبيعى از شخصیت‌ها توانایی و مهارتی ویژه نشان داده است. فيلم‌هايى چون "خاطرات يك خدمتکار"، "جذابيت پنهان بورژوازى" و "پرخورى بزرگ" از آثار به يادماندنى پیکولی در سینمای جهان به شمار می‌روند.

علاوه بر كاترين دنوو، رومى شنايدر ستاره معروف آلمانى هم از جمله هنرپيشگانى بوده كه در فيلم‌هاى متعدد در كنار پيكولى ايفاى نقش كرده، از جمله در فيلم "شگفتی‌ها زندگی" محصول ۱۹۶۹ كه يكى از ترانه‌هاى متن اين فيلم هم با صداى خود پيكولى و شنايدر و همراهى اركستر سنفونیک لندن و پاريس اجرا شده، ترانه‌اى به اسم "ترانه هلن".

پيكولى در كنار ايفاى نقش در فيلم‌هاى سينمايى، به عنوان بازيگر تئاتر هم فعاليت داشت و جوايز متعددى دريافت كرد؛ از جمله جايزه بهترين هنرپيشه مرد در جشنواره كن در سال ۱۹۸۰، جايزه خرس نقره‌اى جشنواره بين‌المللى فيلم برلين در سال ۱۹۸۲، جايزه فرهنگ و هنر فرانسه در سال ۱۹۸۴، جايزه گلدن گلوب در سال ۱۹۹۷ و جايزه تئاتر اروپا در سال ۲۰۰۱.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.