درگذشت جان لوئیس؛ دونالد ترامپ هم تسلیت گفت

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، و تعدادی دیگر از رهبران جهان به جمع کسانی پیوستند که یاد جان لوئیس، نماد مبارزات حقوق مدنی آمریکا، را گرامی داشتند.

آقای لوئیس در سن ۸۰ سالگی بر اثر سرطان لوزالعمده (پانکراس) درگذشت. او در کنار مارتین لوتر کینگ یکی از شش چهره اصلی در مبارزات حقوق مدنی آمریکا بود و در سازمان‌دهی حرکت تاریخی "راه‌پیمایی به سوی واشنگتن" در سال ۱۹۶۳ نقش داشت.

آقای ترامپ در توییتی نوشت که از خبر مرگ این نماینده پیشین کنگره "غمگین" شده است. چهار رئیس‌جمهور پیشین آمریکا که در قید حیات هستند نیز یاد جان لوئیس را گرامی داشتند. واکنش آقای ترامپ در قیاس بسیار ساده و ساعت‌ها بعد از پیام‌هایی بود که دیگر سیاستمداران آمریکا فرستاده بودند.

باراک اوباما رئیس جمهور سابق، میراث و دستاورد آقای لوئیس را ستود و گفت: "کمتر کسی این شانس را پیدا می‌کند که ببیند میراث کارش چنین هدفمند و فوق‌العاده ادامه پیدا کرده است. جان لوئیس این را دید. به خاطر آنچه او کرد، ما فرمان حرکت را داریم، اینکه همچنان باور داشته باشیم کشوری را که به آن عشق می‌ورزیم می‌توان از نو ساخت و تمام وعده‌هایش را محقق کرد."

جان لوئیس
از جان لوئیس، به عنوان یکی از نمادهای اصلی مبارزات حقوق مدنی آمریکا، نام برده می‌شود

جورج دبلیو بوش نیر گفت جان لوئیس "برای اتحاد بیشتر کشور تلاش کرد" و بیل کلینتون هم از او بعنوان "وجدان ملت" یاد کرد.

جیمی کارتر هم نوشت که جان لوئیس "در تلاش برای عادلانه‌تر کردن کشورمان، اثری ماندگار در تاریخ گذاشت".

جو بایدن، نامزد دمکرات‌ها برای ریاست جمهوری آمریکا، هم درمورد آقای لوئیس نوشت او "واقعا مردی بی‌نظیر بود که اخلاق در او نهادینه شده بود". آقای بایدن گفت چند روز قبل از مرگ با او صحبت کرده است:

"صدایش همچنان محکم و خنده‌اش همچنان مملو از مسرت بود. بجای اینکه به نگرانی ما درمورد سلامتی‌اش جواب دهد، از وضعیت ما می‌پرسید. او از ما خواست بر کارهای ناتمام تمرکز کنیم، کارهایی که زخم این ملت را التیام دهد".

پسر ارشد مارتین لوتر کینگ به سی‌ان‌ان گفت: "از نقطه نظر تاریخی، عده انگشت‌شماری می‌توانند شخصیتی عظیم شوند... جان لوئیس با الگویی که برای ما به جا گذاشت حقیقتا به شخصیت بزرگی در تاریخ تبدیل شد".

شماری از رهبران جهان، از جمله امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، هم یاد جان لوئیس را گرامی داشتند.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.