آمانو: از همه مراکز هسته‌ای ایران که نیاز داشتیم، بازدید کرده‌ایم
یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفته است که بازرسان این نهاد از تمامی مراکز و تاسیسات هسته‎ای ایران که "نیاز" به بازرسی داشته، بازدید کرده‌اند.

آقای آمانو در نخستین نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از خروج دولت آمریکا از توافق هسته‌ای بین کشورهای ۱+۵ و ایران که از ساعاتی پیش در وین برگزار شد، گفت که ایران باید در ارائه دسترسی به بازرسان آژانس به مراکز هسته‌ای‌اش "سریع‌تر" عمل کند.

او گفت: "آژانس بر اساس پروتکل الحاقی توانسته به همه سایت‌هایی که می‌خواست دسترسی آزادانه پیدا کند."

"همکاری به موقع و فعالانه ایران در فراهم کردن این دسترسی‌ها به اجرای پروتکل الحاقی کمک می‌کند و اعتماد را هم بالا می‌برد."

اجازه بازرسی "بی‌قید و شرط" ایران به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از جمله خواسته‌های آمریکا از ایران بوده است.
آژانس ده روز پیش نیز در گزارشی بار دیگر پایبندی ایران به تعهداتش در "برنامه جامع اقدام مشترک" (برجام )را تایید کرده بود.

در آن گزارش آمده بود که ایران به تعهدات خود در برجام متعهد مانده، هر چند در زمینه همکاری با "بازرسی‌های سرزده از مراکز مختلف" این کشور می‌تواند "عملکرد بهتری" داشته باشد.

همزمان با آغاز برگزاری نشست چهار روزه شورای حکام، بنیامین نتانیاهو سفر خود به کشور اروپایی گروه ۱+۵ آغاز کرده که محور گفت‌و‌گوهای او با سران این کشورها برنامه هسته‌ای ایران است.

هر سه کشور آلمان، بریتانیا و فرانسه پس از خروج دولت آمریکا از برجام، تاکید کردند که همچنان به تعهدات خود در این توافق پایبند خواهند ماند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.