مقام سازمان ملل: حمله به بزرگترین بیمارستان یمن بهت‌آور است
لیزا گراندی، مسئول هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد برای یمن، روز جمعه سوم اوت، گفت که از حمله نیروهای هوادار دولت یمن به "بزرگترین بیمارستان یمن" در شهر بندی حدیده "بهت‌زده" شده است.

نیروهای هوادار دولت یمن که از حمایت نیروی هوایی ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی برخوردارند، از روز سیزدهم ژوئن حملاتی را برای بازپس‌گیری بندر حدیده از کنترل شورشیان حوثی آغاز کردند.

این نیروها روز پنج شنبه دوم اوت، با حمله هوایی به ورودی بیمارستان "ثوره" و همچنین بمباران بازار ماهی در شهر حدیده دست‌کم ۲۰ نفر را کشته و بیش از شصت نفر دیگر را زخمی کردند.

تلویزیون المصیره، وابسته به شورشیان یمن، آمار قربانیان این حملات را ۵۵ کشته و ۱۲۴ زخمی اعلام کردند.

رسانه‌های شیعیان حوثی، ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی را مسئول این حملات دانسته‌اند، اما این ائتلاف تاکنون نسبت به این اتهام واکنش نشان نداده است.

لیزا گراندی، مسئول هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد برای یمن، با انتشار بیانیه‌ای نوشت: "این حمله بهت‌آور است. از نظر حقوق انسانی بین‌الملل، بیمارستان‌ها حفاظت‌شده هستند و هیچ چیزی این کشتار را توجیه نمی‌کند."

او تأکید کرد که "ثوره" بزرگترین بیمارستان یمن و یکی از معدود مراکز بهداشتی فعال منطقه است.

همچنین مارتین گریفیث، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن، روز پنج‌شنبه خبر داد که این سازمان از طرفین درگیر در یمن دعوت خواهد کرد تا در مذاکرات صلحی که قرار است روز ششم سپتامبر در شهر ژنو برگزار شود، شرکت کنند.

آقای گریفیث که در شورای امنیت سازمان ملل متحد سخن می‌گفت، تأکید کرد که دستیابی به یک "راه حل سیاسی" برای پایان دادن به جنگ یمن ممکن است.

او همچنین از قدرت‌های جهانی خواست که از تلاش‌های تازه برای صلح در یمن حمایت کنند.

اعلام تاریخ جدید برای مذاکرات صلح یمن در حالی است که دو سال پیش مذاکرات مشابهی زیر نظر سازمان ملل متحد به ویژه با محوریت خروج نیروهای شورشی از برخی از شهرهای استراتژیک برگزار شد.

اما به نظر می‌رسد که این بار بیشتر تمرکز سازمان ملل متحد بر در اختیار گرفتن کنترل شهر حدیده است که گذرگاه اصلی کمک‌های انسان‌دوستانه سازمان ملل به شمار می‌رود.

از مارس ۲۰۱۵ تاکنون که ائتلاف نظامی به رهبری عربستان مداخله در یمن را آغاز کرد، تاکنون ده هزار نفر کشته و میلیون‌ها نفر دیگر با قحطی مواجه شده‌اند.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.