عفو بین‌الملل خواستار آزادی بازداشت‌شدگان تجمع قلعه بابک شد
سازمان عفو بین‌الملل روز شنبه از ایران خواست تا تمام فعالان مدنی را که اواسط تیرماه در جریان گردهمایی سالانه در قلعه بابک در آذربایجان شرقی بازداشت کرده٬ آزاد کند.

این سازمان که مقرش در لندن است روز شنبه٬ ۲۰ تیرماه٬ در بیانیه‌ای از مقامات ایران خواست تا ابراهیم نوری٬ فعال مدنی و همچنین تمام فعالانی را همچنان در بازداشت به سر می‌برند فورا و بی قید و شرط آزاد کند.

به گفته این سازمان در تیرماه و مردادماه حدود ۱۲۰ نفر در ارتباط با دو مراسم جداگانه مرتبط با فرهنگ آذربایجان دستگیر شده‌اند.

در سال‌های اخیر شماری از فعالان ترک (آذری) در ایران هرساله در میانه تیرماه، با حضور در قلعه بابک ضمن برپایی جشن‌ها، مطالبات اجتماعی و قومی خود را مطرح می‌کنند.

«قلعه بابک» دژی به جامانده از دوران ساسانیان است که بالای کوهی در نزدیکی شهر کلیبر، در استان آذربایجان شرقی، واقع شده است.

امسال این مراسم ۱۵ تیرماه برگزار شد که در این خصوص برخی وبسایت‌های خبری و حقوق بشری آن زمان گزارش کردند که «بیش از ۵۰ تن» در ارتباط با این تجمع بازداشت شده‌اند.

طبق گزارش‌ها ابراهیم نوری یکی از این فعالان است که در جریان تجمع بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده است.

خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ۱۸ مرداد ماه گزارش کرد که این فعال اهل اهر در مدت بازداشت از حق تماس و ملاقات محروم بوده است.

به گفته هرانا این فعال متولد ۱۳۷۰ پیشتر در دو پرونده دیگه به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی از طریق تبلیغ علیه نظام» در مجموع به ۱۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

هرانا در ادامه آورده که کیومرث اسلامی٬ دیگر فعال مدنی اهل مغان که در تجمعات قلعه بابک بازداشت شده بود٬ به قید وثیقه آزاد شده که با این حساب٬ به گفته هرانا٬ به نظر می‌رسد ابراهیم نوری تنها فردی است که پس از دستگیری‌های قلعه بابک در بازداشت به سر می‌برد.

عفو بین‌الملل روز شنبه اظهار کرد که طبق تحقیقات برخی از بازداشت شدگان از سوی نیروهای امنیتی مورد شکنجه و بدرفتاری قرار گرفته‌اند و از مقام‌های مسئول در ایران خواست تا در این خصوص تحقیقات بی‌طرفانه‌ای انجام داده و خاطیان را در دادگاه محاکمه کنند.

این سازمان حقوق بشری با تاکید بر حق آزادی بیان گوشزد کرده است که ابراهیم نوری و سایر فعالان قومی دارای حق آزادی بیان هستند و باید بتوانند از طریق برگزاری تجمعات صلح‌‌آمیز از حقوق اقلیت‌های ترک در ایران صحبت کنند.

با استفاده از وبسایت عفو بین‌الملل٬ هرانا و رادیو فردا/ د.آ

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.