پس از تظاهرت خونین در بصره، سازمان ملل خواستار بازگشت آرامش دراین شهر شد
در پی تظاهرات خونین دیروز در بصره که منجر به کشته شدن ۶ تن از تظاهرکنندگان شد، یان کوبیچ نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور عراق روز چهارشنبه ۵ سپتامبر/ ۱۴شهریورضمن اظهار نگرانی از کشته شدن شماری از تظاهر کنندگان در جریان اعتراضات دیروز بصره، خواستار آرامش دراین شهر شد و از مقامات عراقی خواست که از بکارگیری زور نامتناسب علیه تظاهرات کنندگان پرهیز کنند.

نماینده سازمان ملل همچنین از دولت عراق خواست که تمام تلاش خود را برای برآورده کردن خواسته های مشروع شهروندان این استان شامل آب آشامیدنی و برق در اسرع وقت به کار بندد.

استان بصره، در جنوب عراق طی روزهای اخیر صحنه تظاهرات معترضان خشمگین به وضعیت نابسامان خدمت رسانی است. معترضان روز سه شنبه برای دومین روز متوالی با کوکتل مولوتوف و سنگ به ساختمان فرمانداری بصره حمله کردند. در اثر این حملات، ساختمان فرمانداری بصره دچار حریق شد. در همین حال، نیروهای امنیتی نیز در واکنش به تظاهرکنندگان، اقدام به تیراندازی و شلیک گاز اشک‌آور کرده‌اند که منجر به کشته شدن ۶ تن از تظاهرکنندگان و زخمی شدن بیش از ۲۰ تن دیگر شد.

خبرگزاری فرانسه می گوید که منابع پزشکی بصره آمار کشته و زخمی شدگان تظاهرات دیروز در این شهر را تأیید کردند.

مهدی التمیمی، رئیس شورای حقوق بشر عراق در استان بصره نیروهای امنیتی عراق را متهم به تیراندازی با مهمات جنگی علیه تظاهرکنندگان در برابر ساختمان فرمانداری بصره کرد.

مهدی التمیمی گفت: "نیروهای امنیتی مستقیما به روی معترضان آتش گشوده‌اند." این در حالی است که پیش از اعلام شمار کشته شدگان تظاهرات دیروز بصره، حیدر عبادی نخست وزیرعراق گفت که به نیروهای امنیتی این کشور دستور داده است که در هیچ شرایطی نباید از مهمات جنگی و کشنده در برابر تظاهرات کنندگان استفاده شود.

مقتدی صدر، رهبر شیعی عراق که ائتلاف تحت رهبری وی در انتخابات اخیر پارلمانی در این کشور پیروز شد، در توئیتی نفوذ عناصرتخریب کننده در بین تظاهر کنندگان را محکوم کرد. نظریه ای که مقامات دولتی عراق از آغاز تظاهرات در استان بصره مطرح کرده اند و از آن دفاع می کنند.

خبرگزاری فرانسه گزارش می دهد که شهر بصره امروز تقریباً در حالت تعطیل بود. درهای بسیاری از مغازه های شهر بسته بود، لاستیک های سوخته در خیابان های اصلی شهر به چشم می خورد.

در بخش های دیگر استان بصره، تظاهر کنندگان راه ها را مسدود کرده بودند و دود لاستیک های آتش زده توسط آنان تا نیمه شب از گستره نارضایتی ها در این استان نفت خیز و در همان حال محروم این کشور حکایت دارد.

اعتراضات در بصره از ۸ ژوئیه امسال آغاز شده است و به تدریج به تمامی مناطق این استان سرایت کرده است. تظاهر کنندگان به وضعیت سخت معیشتی، بیکاری گسترده، ضعیف شدید خدمات‌رسانی دولتی، قطع شدن آب و برق و فساد دولتی معترض هستند و به خیابان‌ها آمده اند. به عنوان مثال، آلودگی آب آشامیدنی که موجب بستری شدن بیش از ۲۰ هزار نفر در هفته های اخیر شده است، موجب افزایش خشم مردم نسبت به بی توجهی و مدیریت ناکارآمد دولت عراق در این استان جنوبی عراق شده است.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.