نشست جهانی اقلیمی سان‌فرانسیسکو گشایش یافت
نشست جهانی اقلیمی موسوم به " اقدام درباره تغییرات آب و هوایی" در حالی روز چهارشنبه ١۲ سپتامبر/ ۲١ شهریور در شهر سان فرانسیسکو ایالت کالیفرنیا آغاز به کار کرد که طوفان دریایی ویرانگر" فلورانس" سواحل شرقی آمریکا را تهدید می کند. شهرداران، فرمانداران، نمایندگان و روسای شرکتهای بزرگ چندملیتی از نقاط مختلف جهان در نشستی جهانی با موضوع اقدام آب و هوایی و یا اقدام اقلیمی در سان‌فرانسیسکو آمریکا گردهم آمده اند. شرکت کنندگان در این نشست جهانی سه روزه، تلاش می کنند تا به مبارزه با انتشار گازهای گلخانه‌ای در چارچوب توافق اقلیمی پاریس، شتاب تازه ای بدهند.

نمایندگان شهرهای پاریس، بُن، پکن، کیپ تاون، مکزیکو، توکیو، شهرهای بزرگ هند، مناطق مختلف از چندین قاره و همچنین شهرهای بزرگ آمریکا که توسط دموکراتها اداره می شوند، در سطوح مختلف و در کنار روسای شرکتهای بزرگ چندملیتی در نشست سه روزه سان فرانسیسکو شرکت کرده‌اند تا تعهدات جدیدی در راستای حفاظت از محیط زیست-حیاتی ارائه بدهند: گذار به تولید برق پاکیزه، ساخت و توسعه خودروهای برقی، تشویق به بازیافت هر چه بهتر مواد و ایجاد محدودیت های هر چه بیشتر در جهت جنگل زدایی، از مهمترین اهدافی است که حاضران در نشست آب و هوایی سان‌فرانسیسکو ارائه خواهند داد.

نشست اقلیمی سان‌فرانسیسکو به ابتکار جری براون، فرماندار ایالت کالیفرنیا و در واکنش به سیاست‌های بحث برانگیز دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در زمینه آب و هوا برنامه ریزی شده است.

کالیفرنیا دومین ایالت آمریکا بعد از هاوایی است که خود را به آزاد شدن از سوخت های فسیلی برای تولید انرژی متعهد می کند. جری براون، دوستان و مشاورانش تلاش می کنند تا کالیفرنیا را مبدل به یک ویترین برای انرژیِ های پاکیزه در جهان نمایند.

کالیفرنیا از نظر اقتصادی یکی از بزرگ ترین ایالات آمریکاست که تکنوژی‌های پیشرو در بسیاری از زمینه‌ها، از جمله در زمینه تکنولوژیِ انفورماتیک مقام اول جهان را دارد.

اگر این ایالت، یک کشور مستقل بود، بعد از چهار کشور آمریکا، چین، آلمان و ژاپن، پنجمین قدرت بزرگ اقتصادی در جهان بود.

در نشست سان‌فرانسیسکو تلاش می شود تا نشان داده شود که چگونه شهرها و مناطق الگو می توانند بخشی از خلاء‌ها و نواقص رها شده توسط دولت‌ها را جبران نمایند.

آمریکا پس از چین دومین تولیدکننده بزرگ گازهای آلاینده گلخانه ای در جهان است. باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا تعهدات مشخصی را در زمینه کاهش انتشار گازهای گلخانه ای داده بود، اما دونالد ترامپ رئیس جمهور فعلی آمریکا که تغییرات اقلیمی را باور ندارد، کشورش را از توافق جهانی پاریس خارج کرده است. توافق نامه پاریس در زمینه آب و هوا که بر ضرورت تلاش مشترک و هماهنگ جامعه جهانی به منظور کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و محدود کردن پیامدهای گرمایش زمین تاکید داشته است، در سال ۲۰١۵ توسط بیش از یکصد و نود کشور در پاریس امضا شد، اما دونالد ترامپ در میان بهت همگان سال گذشته خروج آمریکا از این سند مهم بین المللی را اعلام کرد.

انتشار یک گزارش تحقیقی* بسیار مهم توسط ائتلافی از ایالت های آمریکا در مورد ملاحظات اقلیمی در آمریکا که امروز در سان‌فرانسیسکو منتشر شد؛ از اهداف دست نیافتنی آمریکا برای کاهش گاز کربنیک و دیگر گازهای گلخانه ای در میان مدت حکایت دارد.

خروج آمریکا از توافق اقلیمی پاریس توسط دونالد ترامپ اهداف تعیین شده برای کاهش ۲۶ درصدی گاز کربنیک و دیگر گازهای گلخانه در آمریکا تا سال ۲۰۲۵ را با چالش های جدی روبرو ساخته است. این گزارش، برآورد می کند که به رغم تلاش‌های انجام شده توسط ایالت‌های مختلف آمریکا و پایبندی جامعه مدنی در بسیاری از ایالت های این کشور به کاهش گرمایش زمین، خروج آمریکا از توافق اقلیمی پاریس آمریکا نمی تواند در افق سال ۲۰۲۵ بیش از ١۷ در صد از گازهای گلخانه ای را کاهش دهد. این درحالی است که در توافق اقلیمی پاریس برای مقابله مؤثر با گرمایش زمین پیش بینی شده بود که کشورهای جهان باید در سال ۲۰۲۰ تعهدات خود را برای کاهش گازهای گلخانه ای بالا ببرند، در غیر این صورت اهداف تعیین شده برای کنترل گرمایش کره زمین به میزان حداکثر ۲ درجه سانتی گراد نسبت به دوران پیشا صنعتی محقق نخواهد شد.

با توجه به تازه ترین گزارش های تحقیقاتی منتشر شده، با روند کنونی کاهش گازهای گلخانه‌ایريال درجه حرارت کره زمین در افق سال ۲١۰۰ میلادی در حدود ۲‚۳ درجه نسبت به دوران پیشا صنعتی افزایش خواهد یافت.

حاضران در نشست سان فرانسیسکو از دولتها و رهبران کشورهای مختلف خواهند خواست اضطراری بودن اوضاع آب و هوایی جهان را جدی بگیرند و برای مقابله با تغییرات اقلیمی از طریق اتخاذ تدابیر موثر از جمله توقف یا دست کم، کاهش استفاده از انرژیهای فسیلی، هر چه زودتر وارد عمل شوند. از ده روز پیش سازمانها و گروههای حمایت از محیط زیست برای جلب توجه هرچه بیشتر سیاستمداران و آگاه سازی هر چه بیشتر افکار عمومی جهان در خصوص پیامدهای وخیم تغییرات ناگوار آب و هوایی در کشورهای مختلف جهان راهپیمایی های متعدد و برنامه های تبلیغاتی زیادی به اجرا گذاشته‌اند.

در گزارشی که پس از انتظارهای زیاد، سرانجام امروز، چهارشنبه در سان فرانسیسکو منتشر شد، آمده است هدفی که دولت پیشین آمریکا در زمینه آب و هوا تعیین کرد تحقق نخواهد یافت.

با این وجود، خبرگزاری فرانسه گزارش می دهد که هزاران نماینده‌ای که از بخشهای مختلف در نشست سان فرانسیسکو شرکت کرده اند، نسبت به آینده خوشبین هستند و "نیمه پر لیوان را می بینند" و با کم اهمیت دانستن رویکرد بحث برانگیز دونالد ترامپ در زمینه آب و هوا، در جهت تقویت جبهه گسترده مبارزه با تغییرات اقلیمی تلاش می کنند.

حامیان مبارزه با گرمایش زمین در آمریکا تاکید می کنند که گذار به یک اقتصاد با مصرف کمتر کربن می تواند فرصت های جدیدی برای سرمایه گذاری به وجود آورد و سرمایه گذاریهای درازمدت می تواند در تحقق این هدف نقش بسزای ایفا کند. اما دونالد ترامپ که مسئله گرمایش زمین را باور ندارد و آن را جعلی و بی اساس می داند با زیر پرسش بردن دیدگاههای اکثریت دانشمندان اقلیم شناس جهان درباره خطر تغییرات آب و هوایی، تاکید دارد. در نگاه ترامپ، انتشار گازهای آلاینده گلخانه ای عنصری تعیین کننده در تغییرات آب و هوایی و گرمایش زمین نیست و پیمان آب و هوایی پاریس نیز برای اقتصاد آمریکا زیانبار است.

*این گزارش موسوم به America's Pledge با ائتلافی از ایالتها، شهرها و شرکتهای آمریکایی تحت سرپرستی مایکل بلومبرگ میلیاردر معروف آمریکایی و جری براون فرماندار ایالت کالیفرنیا تهیه روز چهارشنبه ١۲ سپتامبر در سان‌فرانسیسکو منشر شد.

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.