انتخابات افغانستان؛ انتقاد سازمان ملل از احزاب و هشدار 'ائتلاف بزرگ ملی افغانستان'
در پی انتقاد سازمان ملل از احزاب سیاسی افغانستان درمورد برگزاری انتخابات پارلمانی، 'ائتلاف بزرگ ملی افغانستان ' که متشکل از ۳۵ حزب و جریان سیاسی است، به حکومت این کشور در بکارگیری از زور برای "سرکوب مردم و احزاب" هشدار داد.

در چند روز گذشته نمایندگان این ائتلاف در ولایات بلخ، قندهار، هرات و ننگرهار دروازه دفاتر کمیسیون‌های انتخاباتی را بستند و در مقابل آنها خیمه تحصن برپا کردند و اعلام کردند که این اقدام در سایر ولایات ادامه خواهد داشت. یک روز پس از شروع این روند وزارت داخله/کشور به نیروهای امنیتی فرمان داد که در صورت ضرورت از "زور" هم استفاده کنند.

در دو روز گذشته خیمه تحصن معترضان در هرات و ننگرهار برچیده شد. مقام‌ها تایید می‌کنند که نیروهای امنیتی در هرات پنج نفر و در ننگرهار شانزده نفر را بازداشت کردند.

تادامیچی یاماموتو، نماینده ویژه سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان دیروز در نشست شورای امنیت گفت که آمادگی‌های فنی برای برگزاری انتخابات "به خوبی" پیش می‌رود اما نگران از چالش‌های سیاسی است.

احمد ضیا مسعود، معاون حزب جمعیت اسلامی افغانستان و عضو ائتلاف بزرگ ملی امروز سه شنبه ۲۷ سنبله/شهریور در یک نشست خبری گفت ائتلاف از حکومت می‌خواهد هر چه سریعتر این بازداشت شدگان را رها کند.

او تاکید کرد که استفاده از زور در مقابل اعتراضات مردمی، خلاف قانون اساسی و حقوق شهروندی مردم است و عواقب خطرناکی خواهد داشت.

او گفت: "این ملت همان ملت مجاهد است و نسل نو هم فرزندان همان مجاهدین است که بر ضد روس‌ها می‌جنگیدند. حالا هم اگر دست به سرکوب مردم و احزاب سیاسی بزنید، یک بار دیگر مردم در برابرتان مثل دوران تسلط کمونیست‌ها اقدام خواهند کرد."

انتخابات
نماینده سازمان ملل برای افغانستان گفته نگران به خطر افتادن روند انتخابات در افغانستان است

'بستن دفاتر کمیسیون انتخابات غیرقانونی است'
نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان دیروز در نیویورک در گزارشی به نشست شورای امنیت این سازمان گفت چالش‌های سیاسی به وجود آمده در افغانستان می‌تواند برگزاری انتخابات پارلمانی را به خطر بیندازد مگر این که همه رهبران به صورت سازنده و صلح‌آمیز برای برگزاری انتخابات در زمان معین آن با هم همکاری کنند.

در بخشی از این گزارش آمده:"از نظر فنی برگزاری انتخابات ممکن است. فهرست نامزدان نهایی شده، استخدام کارمندان انتخاباتی انجام شده و کمیسیون انتخابات گفته ۹ میلیون رای‌دهنده را ثبت نام کرده‌ است. اما شمار زیادی از گروه‌های سیاسی در مورد این تعداد ابراز شک کرده‌اند و مدعی هستند که تقلبی در کار است. تدابیر زیادی برای تایید فهرست رای‌دهندگان روی دست گرفته شده اما این گروه‌ها همچنان مخالف هستند. در روزهای اخیر حامیان یک ائتلاف از احزاب سیاسی چندین دفتر ولایتی کمیسیون انتخابات را مسدود کرده و خواهان تدابیر بیشتر هستند."

آقای یاماموتو افزود:"این رفتارها کار کمیسیون انتخابات را به تاخیر انداخته و برگزاری به موقع آن را مشکل می‌سازد. نگرانی‌های سیاسی باید از طریق میکانیسم‌های قانونی برطرف شود نه از راه تحریم."

"از تمامی بازیگران سیاسی و نهادها می‌خواهم وظایف خود را درست انجام دهند و برخورد مسئولانه داشته باشند و با توجه به گذشته تلخ افغانستان، مردم این کشور را در ذهن خود داشته باشند."

در همین نشست همچنین کارن پیرس، نماینده دایمی بریتانیا در سازمان ملل گفت: "ما از آنهایی‌که به صورت غیرقانونی دفاتر کمیسیون انتخابات افغانستان را بسته‌اند، می‌خواهیم صلح‌آمیز پراگنده شوند. تنها ۵ هفته به انتخابات باقی مانده و مهم است اجازه داده شود تا آمادگی‌های لازم برای انتخابات گرفته شود."

Ramiz Bakhtiar
در نشست ویژه دیشب شورای امنیت در مورد افغانستان، رامز بختیار، نخستین نماینده جوانان این کشور در سازمان ملل نیز سخنرانی کرد و "پیام جوانان" این کشور را به اعضای این شورا منتقل کرد

'شفافیت انتخابات مهم‌تر از تاخیر آن است'
ثبت نام رای دهندگان از طریق سیستم بیومتریک/انگشت‌نگاری، تغییر نظام انتخاباتی و فراهم‌آوری زمینه نظارت احزاب از روند انتخابات مهمترین خواست‌های احزاب است که به گفته خودشان از هشت ماه به این سو با دولت در میان گذاشتند.

حالا حکومت و کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید زمینه برای نظارت احزاب فراهم است اما امکان تغییر نظام انتخاباتی و ثبت نام دوباره رای‌دهندگان ناممکن است. آنها تاکید دارند که انتخابات باید در زمان تعیین شده آن در ۲۸ میزان/مهر یعنی تا حدود یک ماه دیگر برگزار شود.

اما امروز آقای مسعود به نمایندگی از ائتلاف بزرگ ملی گفت آنها به این باورند که انتخابات با تاخیر برگزار شود اما اصلاحات به میان آید و انتخابات شفاف باشد.

انتخابات
قرار است انتخابات پارلمانی افغانستان در ماه میزان/مهر برگزار شود

کمیسیون مستقل انتخابات نیز در روزهای گذشته اعلام کرد که بسته شدن دروازه‌های دفاتر انتخاباتی سبب تاخیر در انتخابات خواهد شد. مقام‌های این نهاد همچنین هشدار دادند که اگر این مشکل در ولایات حل نشود، تنها در همان ولایات که دفاتر کمیسیون بسته است، انتخابات به تعویق خواهد افتاد.

آقای مسعود می‌گوید برگزاری انتخابات غیرشفاف سبب شکست خوردن دموکراسی و افزایش ناامنی‌ها خواهد شد و "به گروه‌های تروریستی مشروعیت می‌دهد و ممکن تعداد زیادی از گروه‌های مردمی به این گروه‌ها بپیوندند یا مستقلانه در مقابل حکومت تقلبی بایستند."

قرار است انتخابات پارلمانی افغانستان با سه سال تاخیر در ماه میزان/ مهر برگزار شود. برای رای دادن در این انتخابات بیشتر از ۹ میلیون نفر با استفاده از شناسنامه‌های کاغذی ثبت نام کردند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.