اعتراض سازمان‌های حقوق بشری آلمان به نقض حقوق بشر در ترکیه
سازمان عفو بین‌الملل و گزارشگران بدون مرز از سران دولت آلمان خواستند که در دیدار با رئیس جمهوری ترکیه با صراحت نسبت به نقض حقوق بشر در این کشور موضع‌گیری کنند. رجب طیب اردوغان برای دیداری سه روزه به آلمان آمده است.

سفر رسمی سه روزه رجب طیب اردوغان به آلمان آغاز شده است. هواپیمای رئيس جمهور ترکیه ظهر روز پنج‌شنبه ۵ مهر (۲۷ سپتامبر) در فرودگاه تِگِل برلین بر زمین نشست. رسانه‌های ترکیه اطلاع داده‌اند که او روز پنج‌شنبه با نمایندگان سازمان‌ها و کارفرمایان ترکیه در آلمان گفت‌وگو خواهد کرد.

در ترکیه چند فعال حقوق بشر، از جمله مسئول عفو بین‌الملل، بازداشت شده‌اند.

صبح روز جمعه ۶ مهر (۲۸ سپتامبر) فرانک والتر اشتاین مایر، رئیس جمهوری آلمان، در کاخ ریاست جمهوری به طور رسمی از رئیس جمهوری ترکیه که به همراه همسرش به آلمان آمده، استقبال خواهد کرد.

دیدار اردوغان از آلمان به خاطر نقض حقوق بشر در ترکیه با مخالفت‌های گسترده‌ای روبه‌‌رو شده است. قرار است در جریان سفر اردوغان به آلمان چندین تظاهرات، از جمله در دو شهر کلن و برلین، برگزار شود.

موضع‌گیری عفو بین‌الملل

سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای در ارتباط با این سفر از فرانک والتر اشتاین مایر، رئیس جمهوری آلمان، و آنگلا مرکل، صدراعظم این کشور، خواسته است که در دیدار با رئیس جمهوری ترکیه با صراحت نظر خود را در مورد نقض حقوق بشر در این کشور بازگویند.

مارکوس بکو، دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل در آلمان، روز پنج‌شنبه ۵ مهر (۲۷ سپتامبر) در این باره گفت که نمایندگان آلمان در این گفت‌وگوها باید در همه نشست‌های مشترک به "نقض شدید حقوق بشر در ترکیه" اشاره و آن را به یکی از موضوع‌های بحث تبدیل کنند.

بکو در ادامه گفت که مبانی حقوق بشر در ترکیه سال‌هاست "به شدت و به طور برنامه‌ریزی شده نقض می‌شوند". بکو در ادامه توضیح داد که در چنین شرایطی باید از دیدار رئیس جمهوری ترکیه استفاده کرد و "با صراحت به نفع انسان‌های بی‌گناهی سخن گفت که در ترکیه بدون دلیل بازداشت می‌شوند".

سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرده است که در حال حاضر ۱۵۰ خبرنگار در زندان‌های ترکیه به سر می‌برند. این تعداد به منزله رکوردی در سراسر جهان است. دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل در آلمان گفت هر شهروندی که در ترکیه با نظر انتقادی به رژیم حاکم برخورد کند باید منتظر دستگیری باشد.

بکو در ادامه گفت که در ترکیه طی دو سال گذشته به فعالیت صدها سازمان غیردولتی و رسانه‌های مختلف پایان داده شده و شرکت‌کنندگان در تظاهرات مسالمت‌آمیز با فشارهای بسیاری روبه‌‌رو بوده‌اند و هستند.

موضع‌گیری گزارشگران بدون مرز

سازمان گزارشگران بدون مرز نیز در آستانه دیدار اردوغان از آلمان مخالفت خود را با دستگیری‌های وسیع خبرنگاران در این کشور ابراز داشت. گزارشگران بدون مرز با شعار "اردوغان به برلین می‌رود و خبرنگاران ترکیه به زندان" در فرودگاه تگل شهر برلین به استقبال اردوغان رفت.

فعالان سازمان گزارشگران بدون مرز با شعار اردوغان به برلین می‌رود و خبرنگاران ترکیه به زندان به استقبال اردوغان رفتند
فعالان سازمان گزارشگران بدون مرز با شعار "اردوغان به برلین می‌رود و خبرنگاران ترکیه به زندان" به استقبال اردوغان رفتند

کریستیان میر، رئیس هیئت مدیره گزارشگران بدون مرز، در این باره به خبرنگار خبرگزاری فرانسه گفت فعالان این سازمان می‌خواستند در ابتدای سفر اردوغان مشخص کنند که آنها رویدادهای ترکیه را زیر نظر دارند.

هواداران گزارشگران بدون مرز قرار است صبح روز جمعه ۶ مهر (۲۸ سپتامبر) به همراه هواداران عفو بین‌الملل و اتحادیه روزنامه‌نگاران آلمان (DJV) در مقابل دفتر صدراعظم آلمان تجمعی اعتراضی برگزار کنند.

ترکیه در گزارش گزارشگران بدون مرز که سالانه منتشر می‌شود، در ارتباط با آزادی مطبوعات در رده ۱۵۷ در سراسر جهان قرار دارد.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.