انتقاد شدید به عربستان سعودی در شورای حقوق بشر سازمان ملل
شمار زیادی از کشورهای عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد از عربستان سعودی خواستار روشنگری در پرونده قتل جمال خاشقجی شدند. هیأت نمایندگی آلمان نیز در رابطه با مرگ این خبرنگار سخنانی صریح را ابراز داشت.

هر یک از ۱۹۴ کشور عضو سازمان ملل متحد باید هر چهار سال یک‌بار درباره وضعیت حقوق بشر در کشور خود به پرسش‌‌های انتقادی اعضای این نهاد بین‌المللی پاسخ دهد. این بار در مورد عربستان سعودی انتقادهای بسیاری مطرح شد؛ هم در رابطه با وضعیت عمومی حقوق بشر در این کشور و هم در مورد پرونده مرگ جمال خاشقجی.

آلمان، کرواسی، آمریکا، ایسلند، کستاریکا، ترکیه و بسیاری دیگر هیأت‌های نمایندگی شورای حقوق بشر با محکوم کردن قتل جمال خاشقجی، از مقامات ارشد عربستان سعودی خواستند تا عاملان این "جنایت انزجارآور" را معرفی کند و در این زمینه توضیحات دقیقی ارائه دهد.

بندر بن محمد العیبان، رئیس کمیسیون حقوق بشر عربستان سعودی گفت که کشورش در جهت روشنگری در این‌باره تلاش خواهد کرد. او در پاسخ به انتقادها گفت که ملک سلمان، پادشاه عربستان، فرامینی را در این زمینه صادر کرده است و دادستان نیز تحقیقات خود را در این زمینه آغاز کرده تا حقیقت روشن شود و مجرمان در برابر دادگاه قرار گیرند.

هیأت نمایندگی عربستان سعودی همچنین بر "پیشرفت در زمینه حمایت و حفاظت از حقوق بشر" در کشورش تأکید ورزید. او به اصلاحاتی در زمینه حقوق زنان، از جمله اجازه رانندگی به آنان، اشاره کرد.

العیبان در مور جمال خاشقجی تصریح کرد که تحقیقات "بر پایه قوانین خود ما" در حال پیشرفت است و مسئولان این جنایت مجازات خواهند شد.

نمایندگان بسیاری از کشورهای عضو شورای حقوق بشر خواستار آزادی بیان و حفاظت از خبرنگاران و مدافعان حقوق بشر در عربستان سعودی شدند. هم‌زمان این که زنان اجازه رانندگی یافته‌اند مورد تقدیر قرار گرفت و از عربستان خواسته شد در حوزه رانندگی زنان وضعیت بهبود بیشتری بیابد.

همین‌طور حکم اعدام در عربستان سعودی، به‌ویژه اعدام جوانان زیر سن قانونی، مورد انتقاد شدید قرار گرفت. عربستان سعودی جزو کشورهایی است که آمار اعدام در آن بسیار بالاست.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.