عفو بین‌الملل شبه نظامیان حوثی را به سنگرگرفتن عامدانه در بیمارستان‌های حدیده متهم می‌کند
نبردهای داخلی یمن و بمباران‌های هوایی نیروهای ائئلاف عربی-اسلامی علیه مواضع "حوثی" ها شب گذشته و امروز به‌شدت ادامه داشته و ده‌ها قربانی به جای گذشته است. عفو بین‌الملل، روز چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای شبه‌نظامیان حوثی را متهم کرد که به طور عمد برای مبارزات مسلحانه خود از بیمارستان‌ها استفاده می‌کنند و برخی از مناطق بندر را مین‌گذاری کرده‌اند. در دو روز اخیر، نبردهای سنگین میان شبه نظامیان حوثی و ارتش وفادار به دولت قانونی یمن طی دو روز گذشته با پیشروی نیروهای دولتی یمن علیه مواضع حوثی‌ها، که با حمایت حملات هوایی ائتلاف تحت رهبری عربستان انجام می‌شود، برای تصرف بندر استراتژیک "حدیده" شدت گرفته است.

رهبری حوثی‌ها روز گذشته اعلام داشت که برای دفاع از بندر "حدیده" در مقابل نیروهای دولتی تا پایان مقاومت خواهد کرد. به گزارش خبرگزاری فرانسه تنها طی ۲۴ ساعت گذشته ۵۸ نفر، از جمله یازده تن از نیروهای دولتی و ۴۷ تن از شبه‌نظامیان حوثی زد وخوردهای بندر "حدیده" کشته شده‌اند.

مقامات سازمان ملل هشدار می‌دهند که نبردها میان دو طرف به مکان‌ها و تاسیسات پزشکی بندر "حدیده" نیز کشیده شده و جان غیر نظامیان را در خطر قرار داده است. بندر استراتژیک "حدیده" مهمترین گلوگاه ورود کالا و مایحتاج اولیه برای میلیون‌ها یمنی به شمار می‌رود که در معرض قحطی بوده و زیر پوشش کمک‌های بشر دوستانه‌ی سازمان ملل قرار دارند.

به گزارش منابع خبری از هنگام آغاز جنگ حداقل هشتاد درصد تدارکات سازمان‌های بشر دوستانه سازمان ملل از جمله سوخت، از بندر "حدیده" وارد یمن شده است. این بندر در کنترل شبه‌نظامیان حوثی قرار دارد.

عفو بین‌الملل هشدار داده است که شورشیان حوثی موضع خود را بر بام یک بیمارستان در شهر حدیده قرار داده‌اند. این سازمان تاکید می‌کند که این اقدام نگرانی‌ها را در استفاده از بیماران در بیمارستان‌های حدیده به عنوان سپر انسانی برای جلوگیری از حملات هوایی ائتلاف افزایش داده است.

عفو بین‌الملل در بیانیه خود تصریح کرده است که شنبه نظامیان حوثی با مین‌گذاری بخشی از جاده‌های منتهی به جنوب بندر، از رفتن شهروندان به جنوب جلوگیری کرده و در واقع همه راه‌ها را به روی فراریان بسته‌اند و تنها راه عبور به شمال بندر آزاد است.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.