سازمان ملل و جامعۀ مدنی نگران جان هشت فعّال محیط‌‌ ‌زیست در ایران
سازمان ملل و شبکه های اجتماعی جامعۀ مدنی هشدار دادند که خطر مرگ جان هشت مدافع محیط زیست در ایران را تهدید می کند. این هشت تن از ده ماه پیش توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران به اتهام جاسوسی دستگیر و در زندان اوین بازداشت شده اند.

سپاه پاسداران مدعی است که این هشت پژوهشگر و فعال عرصۀ محیط زیست در پوشش تحقیقات زیست محیطی اقدام به جاسوسی نموده و در خصوص تأسیسات نظامی ایران برای سرویس های جاسوسی خارجی، اطلاعات جمع آوری کرده اند.

در حالی که هشت تن از دستگیر شدگان زنده هستند، یکی از آنان، یک پژوهشگر کانادایی ایرانی تبار، کاووس سیدامامی، چند روز پس از دستگیری اش توسط سپاه پاسداران در ژنوایه گذشته در زندان اوین درگذشت. مقامات قضایی ایران مدعی اند که کاووس سیدامامی در زندان خودکشی کرده است.

اکنون شماری از دانشجویان دانشگاه مک گیل در کانادا با انتشار فراخوانی در شبکه های اجتماعی خواستار آزادی و نجات جان یکی دیگر از فعالان دستگیرشده به نام خانم نیلوفر بیانی شده اند که از دانشجویان قدیمی دانشگاه مک گیل است و در زمینۀ صیانت از حیات گربه سانان با سازمان ملل همکاری کرده است.

در اکتبر گذشته دادستان تهران بعید ندانست که خانم بیانی و دیگر دستگیرشدگان برای سرویس های اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل جاسوسی کرده باشند. با این حال، عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست ایران، با استناد به گزارش های وزارت اطلاعات این کشور گفته است که فعالان زیست محیطی دستگیر شده جاسوس نیستند و خواستار آزادی آنان شده است. دستگاه قضایی در پاسخ به عیسی کلانتری گفته است که تشخیص جاسوس بودن افراد در صلاحیت او نیست.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.