سازمان ملل به زودی مذاکرات صلح یمن را در سوئد برگزار می کند
نمایندۀ ویژۀ سازمان ملل متحد در امور یمن، روز جمعه ١٦ نوامبر/٢٥ آبان، اعلام کرد که قصد دارد به زودی مذاکرات صلح یمن را در سوئد برگزار کند تا به جنگ چهار ساله در این کشور، پایان داده شود.

"مارتین گریفیث" نمایندۀ ویژۀ سازمان ملل متحد در امور یمن، اعلام کرد که دولت یمن که از پشتیبانی عربستان سعودی برخوردار است و شبه نظامیان حوثی که توسط ایران حمایت می شوند، تمایل خود را برای رسیدن به یک راه حل سیاسی برای پایان دادن به این جنگ، نشان داده و اطمینان داده اند که به شرکت در این مذاکرات متعهد هستند.

وی اظهار داشت که به همین جهت، قصد دارد که هر چه زودتر، دوباره طرف های درگیر در جنگ یمن را در سوئد، گرد هم آورد.

"مارتین گریفیث" افزود که این لحظه ای تعیین کننده برای یمن به شمار می رود.

هنوز تاریخی برای برقراری این مذاکرات، تعیین نشده است.

نمایندۀ ویژۀ سازمان ملل متحد در امور یمن، قرار است برای نهایی کردن مذاکرات صلح، هفتۀ آینده به "صنعا" پایتخت یمن سفر کند.

از سوی دیگر، "کارِن پیِرس" سفیر بریتانیا در سازمان ملل متحد نیز خبر داده است که روز دوشنبه ١٩ نوامبر، پیش نویس قطعنامۀ پیشنهادی این کشور برای برقراری آتش بس در یمن و امدادرسانی به شهروندان جنگ زده را در شورای امنیت سازمان ملل متحد، ارائه خواهد کرد.

"جرمی هانت" وزیر امور خارجۀ بریتانیا، اخیراً برای مذاکره در خصوص این قطعنامه، به ریاض سفر کرده بود.

سازمان ملل متحد، جنگ داخلی یمن را که تا کنون منجر به کشته شدن بیش از١٠ هزار نفر شده است، بزرگترین بحران انسانی در جهان دانسته است.

"دیوید بیزلی" مدیر برنامۀ جهانی غذا، روز جمعه ١٦ نوامبر، در بازگشت از یمن اظهار داشت که: «آنچه که در طول این هفته در یمن مشاهده کردم، گویی کابوسی بود که به تحقق رسیده بود؛ کودکان در آستانۀ مرگ هستند و زندگی میلیونها شهروند این کشور را گرسنگی و قحطی تهدید می کند ».

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.