آمانو خواستار بازگشت بازرسان آژانس اتمی به کره شمالی شد
یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از کره شمالی خواست که به بازرسان آژانس اجازه دهد به آن کشور بازگردند.

آقای آمانو روز پنج‌شنبه، یکم آذر، در سخنرانی‌اش در آژانس با اشاره به این که کره شمالی حدود دو ماه پیش سخن از اقدامات برای غیراتمی شدن شبه‌جزیره، از جمله تعطیلی دائمی رآکتور «یونگ بیون»، به میان آورده بود گفت: «فعالیت‌هایی در این نیروگاه گزارش شده... اما آژانس بدون دسترسی به آنجا نمی‌تواند ماهیت و هدف این فعالیت‌ها را تایید کند.»

به گزارش آسوشیتدپرس، آقای آمانو در گفت‌وگویش با خبرنگاران نیز اشاره‌ای به جزئیات درباره «زمان دقیق فعالیت‌های گزارش‌شده در یونگ بیون» نکرد و فقط گفت که بازرسان آژانس برای دریافت مجوز دوباره و بازگشت به آنجا آمادگی دارند.

کره شمالی سال ۲۰۰۹ بازرسان آژانس را از تأسیسات اتمی یونگ بیون، که پلوتونیوم تولید می‌کرد، اخراج کرد و از آن زمان اجازه نداد که بازرسان آژانس به آن کشور بازگردند.

آژانس انرژی اتمی گفته است پس از اخراج بازرسانش، کنترل فعالیت‌های هسته‌ای کره شمالی را از طریق بررسی اطلاعات علنی و تصاویر ماهواره‌ای افزایش داده است.

تأسیسات اتمی «یونگ بیون» در صد کیلومتری پایتخت کره شمالی قرار دارد و محل انجام شکافت هسته‌ای و تولید پلوتونیوم برای آزمایش‌های اتمی کره شمالی در سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۷ است که پیونگ‌یانگ شـش آزمایش هسته‌ای انجام داد.

دیدار تاریخی دونالد ترامپ و کیم جونگ اون، رهبران آمریکا و کره شمالی، در ۲۲ خرداد امسال در سنگاپور برگزار شد و امیدها به غیراتمی شدن شبه‌جزیره کره را افزایش داد.

با این حال در ماه‌های پس از آن تیرگی‌هایی در چشم‌انداز مناسبات دو کشور پدید آمد که از جمله به تعویق دیدار وزیر خارجه آمریکا با یک مقام ارشد کره شمالی و همچنین بازدید رهبر کره شمالی از یک مرکز تسلیحاتی و اتمی انجامید.

حدود ده روز پیش رسانه‌های دولتی کره شمالی گزارش دادند که کیم جونگ اون، رهبر این کشور، پس از حدود یک سال، از مرکز تولید یک «سلاح تاکتیکی پیشرفته» بازدید کرده است.

کره شمالی در همان روز اعلام کرد که یک شهروند آمریکایی را که به دلیل «ورود غیرقانونی» به آن کشور در بازداشت بوده آزاد خواهد کرد.

با این حال دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، نسبت به ادامه روند غیراتمی شدن در شبه‌جزیره کره ابراز امیدواری کرده و ماه گذشته گفته بود پس از برگزاری انتخابات در آمریکا، مقدمات دیدار دومش با رهبر کره شمالی فراهم خواهد شد.

از سوی دیگر خبرگزاری اینترفکس گزارش داده است که مقام‌های دیپلماتیک این کشور روز پنج‌شنبه در پیونگ‌یانگ با مقام‌های ارشد کره شمالی دیدار و «درباره غیراتمی شدن» گفت‌وگو کرده‌اند.

بنابر این گزارش، در دیدار الکساندر ماتسگورا، سفیر روسیه در پیونگ‌یانگ، به همراه مدیر مرکز مطالعات انرژی و امنیت روسیه با چوئه سون هویی، معاون وزیر خارجه کره شمالی، از جمله درباره «وضعیت فعلی شبه‌جزیره کره در زمینه گفت‌وگوی کره شمالی و ایالات متحده» به تبادل نظر پرداختند و هر دو طرف بر رفع مشکلات باقی‌مانده با تکیه بر اصل [غیراتمی شدن] گام به گام تأکید کردند.

منابع: خبرگزاری‌های آسوشیتدپرس، اینترفکس، وب‌سایت آژانس و رادیوفردا/ ج/ ف. دو.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.