گوترش، کابل و طالبان را به مذاکرات مستقیم فراخواند
آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل، از حکومت افغانستان و طالبان خواست که مذاکرات مستقیم صلح را آغاز کنند. همزمان رئیس جمهوری افغانستان، محمد اشرف غنی، خبر داد که برای مذاکرات صلح با طالبان یک گروه مرکب از دوازده نفر را تشکیل داده است.

آنتونیو گوترش در پیامی که توسط معاون او در نشست ژنو دربارۀ افغانستان خوانده شد "یافتن راه حل سیاسی برای بحران افغانستان را عاجل تر از هر زمان" توصیف کرد. دبیر کل سازمان ملل لحظۀ کنونی را فرصتی نادر برای آغاز مذاکرات مستقیم میان حکومت مرکزی افغانستان و طالبان خواند و گفت : "نباید این فرصت را از دست داد."

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، که در نشست امروز ژنو حضور داشت گفت که برای آغاز مذاکرات صلح یک نقشۀ راه تدوین شده و ارگان ها و سازوکارهای ضروری برای دستیابی به توافق صلح در نظر گرفته شده است. او تصریح کرد که برای این منظور یک گروه مذاکره کننده مرکب از دوازده نفر نیز تشکیل شده است.

رئیس جمهوری افغانستان تأکید کرد که او در پی صلحی است که دربرگیرندۀ طالبان در افغانستانی دموکراتیک و فراگیر باشد.

آنتونیو گوترش در پیامش از تلاش های اخیر صلح از جمله پیشنهاد مذاکرات صلح از سوی دولت افغانستان بدون هیچ پیش شرطی ابراز خشنودی کرد.

کنفرانس ژنو رسماً به تلاش های اصلاح حکومت افغانستان اختصاص دارد. اما، نمایندۀ ویژۀ سازمان ملل در امور افغانستان، توبی لانزر، گفته بود که در این کنفرانس مسئلۀ صلح با طالبان هم مورد بررسی قرار می گیرد. طالبان در سال جاری حملات شان را علیه نیروهای امنیتی تشدید کرده اند، در حالی که ایالات متحد آمریکا بار دیگر می کوشد آنان را درگیر مذاکرات صلح با دولت افغانستان کند.

طالبان می گویند که طی ماههای گذشته دست کم سه بار با نمایندگان آمریکا در قطر ملاقات کرده اند. وزارت امور خارجۀ آمریکا تأکید می کند که نمی خواهد به جای حکومت مرکزی افغانستان وارد گفتگوهای مستقیم با طالبان شود.

زلمای خلیل زاد، فرستادۀ ویژه آمریکا در امور افغانستان، در اواسط ماه جاری ابراز امیدواری کرد که کابل و طالبان طی پنج ماه آینده به یک توافق صلح دست یابند. او در عین حال، طرفین درگیر در افغانستان را فراخواند که برای حل سیاسی بحران افغانستان و آشتی ملی در این کشور مسیر گفتگو را در پیش بگیرند. در هفته های گذشته روسیه نیز گفتگوهای بین المللی دربارۀ افغانستان با حضور طالبان در مسکو برگزار کرد.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.