هفت دانشمند کشورهای در حال توسعه، برندگان جایزه انجمن هومبولت
انجمن هومبولت همه ساله به پژوهشگرانی از کشورهای درحال توسعه و توسعه‌نیافته که تحقیقات آنها در عرصه بین‌المللی تاثیرگذار است، جوایزی اعطا می‌کند. این جایزه ۶۰ هزار یورو است که بودجه آن را وزارت عمران و توسعه تامین می‌کند.

امسال دانشمندانی از ونزوئلا، اکوادور، بوسنی­ هرزه گوین، نیجریه، مصر، موزامبیک و آفریقای جنوبی جایزه انجمن پژوهشی هومبولت را از آن خود کردند.

از "خسوس ماریا کاسال هرناندز" از ونزوئلا به خاطر تحقیقاتش درباره حقوق اساسی، مارلن هبود زبان‌شناس از اکوادور، حسن محمد حلمی دانشمند مصری در حوزه سنگ‌شناسی، و از دیان میلوسویچ از بوسنی هرزه گوین برای پژوهش‌هایش در علم فیزیک قدردانی شد. پترا اوبیوما منامانی در علم داروسازی از نیجریه، ایلش وینودرای جانی، متخصص ایمنی‌شناسی از موزامبیک، و اگومنت روهور شیمیدان آفریقای جنوبی از دیگر برندگان جایزه بودند.

برندگان جوایزاز سوی همکاران آلمانی خود نامزد می‌شوند و از آنها خواسته می‌شود که همکاری‌های خود را با آنها گسترش دهند. این جایزه به نام دانشمند علوم طبیعی و خبرنگار آلمانی ویلهلم فون هومبولت ثبت شده است.

هومبولت در اکتبر ۱۸۱۰ گام قطعی را برای تأسیس یک مرکز آموزشی برداشت. او عقیده داشت که کار دانشگاه‌ها به آموزش ختم نمی‌شود، بلکه آنها باید به تحقیق و پژوهش نیز بپردازند. هومبولت مرکز آموزشی و تحقیقی خود را در کاخی کوچک، با ۲۵۶ دانشجو و ۵۲ مدرس به راه انداخت.

انجمن هومبولت همه ساله به بیش از ۲۰۰۰ پژوهشگر در سراسر جهان امکان سفر به آلمان و کار پژوهشی در این کشور را می‌دهد.

Brasilien - Studenten der Humboldt Universität von Sao Paulo (Douglas Oliveira)
گروهی از دانشجویان برزیلی در دانشگاه هومبولت

در این مرکز نخست تنها رشته‌های رایج آن زمان، یعنی حقوق و پزشکی و فلسفه تدریس می‌شد. امروز دانشگاه هومبولت برلین شامل یازده دانشکده است، که در آنها بیش از ۲۵۰ رشته تدریس می‌شود، از مطالعات آفریقایی تا دندانپزشکی. دهها نهاد آموزشی و پژوهشی وابسته به دانشگاه در بیش از ۳۰۰ ساختمان پراکنده هستند.

ناگفته نماند که دانشگاه هومبولت که روزگاری در اروپا با لقب "مادر دانشگاه‌های مدرن" شناخته می‌شد، امروز در رقابتی سخت با دانشگاه‌های برتر اروپا قرار دارد. این دانشگاه با هزاران دانشجو و نزدیک به هزار استاد تلاش بسیاری برای حفظ آموزش و پژوهش در بالاترین سطح می‌کند و تحقق این هدف به بودجه‌ای کلان نیازمند است.

 

 

 

دویچه وله

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.