مرضیه هاشمی؛ انجمن قلم آمریکا خواهان آزادی فوری خبرنگار پرس تی‌وی شد
با گذشت چند روز از بازداشت مرضیه هاشمی، خبرنگار آمریکایی-ایرانی شبکه پرس‌تی‌وی انجمن قلم آمریکا و انجمن بین‌المللی روزنامه‌نگاران خواستار اطلاع‌رسانی در مورد علت بازداشت او شده‌اند.

انجمن قلم آمریکا از دولت این کشور خواسته است که خانم هاشمی را فورا آزاد کند.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران (آی‌اف‌جی) روز پنجشنبه (۱۷ ژانویه) در حساب توییتری خود نوشت: "مرضیه هاشمی، خبرنگار ایرانی در آمریکا بازداشت شده در حالی که اتهامات او علنی نشده است. ما به شدت نگران او هستیم و از مقام‌های آمریکا می‌خواهیم هر چه زودتر در این باره شفاف‌سازی کنند. "

در داخل آمریکا هم مدیرعامل انجمن قلم این کشور طی بیانیه‌ای خواستار آزادی فوری خانم هاشمی شده و ابراز نگرانی کرده که آمریکا این خبرنگار شبکه پرس تی‌وی را در ارتباط با تنش‌های سیاسی میان تهران و واشنگتن بازداشت کرده باشد.

بیشتر بخوانید

خبرنگار تلویزیون ایرانی پرس تی‌وی 'در آمریکا بازداشت شد'

سوزان ناسل در بیانیه این انجمن ادبی نوشته: "فقدان اطلاعات و شفاف‌سازی درباره علت بازداشت خانم هاشمی باعث شده این گمانه‌زنی‌ها قوت پیدا کند که آیا او در ارتباط با مستندی که جدیدا درباره جنبش "جان سیاهان مهم است" تهیه کرده بود بازداشت شده و یا بازداشت او یک اقدام تلافی‌جویانه در برابر زندانی کردن شهروندان آمریکایی در ایران است."

"علت هر کدام از این دو مورد که باشد نقض آشکار ارزش‌های دموکراسی است. شگفت‌آور خواهد بود که ببینیم آمریکا هم همان رویه‌ای را پیش گرفته که چین و ایران از آن استفاده می‌کنند؛ یعنی بازداشت شهروندان بدون اتهامات جدی و آشکار و با نیت اعمال فشار یا بالا بردن قدرت چانه‌زنی. اگر علت بازداشت خانم هاشمی چیزی به غیر از این موارد است باید خیلی زود شفاف‌سازی شود و در غیر این صورت او باید فورا آزاد شود."

 در همین حال، در داخل ایران نادر طالب‌زاده، چهره سرشناس سینما و تلویزیون این کشور به مشرق نیوز گفته از نظر او بازداشت خانم هاشمی "نقشه جان بولتون" مشاور امنیت ملی کاخ‌سفید برای زمینه‌سازی رویارویی با ایران بوده است.

آقای طالب‌زاده که مشرق نیوز نوشته مرضیه هاشمی همکاری نزدیکی با او داشته، گفته: "با این رفتار امنیتی و اقدامات دیگری که شاید مردم اطلاع نداشته باشند، جان بولتون به دنبال رودرویی با ایران است."

مرضیه هاشمی تسنیم
رسانه‌های داخلی ایران گزارش‌ها و تفسیرهایی در محکومیت بازداشت خانم هاشمی و شرایط او منتشر کرده‌اند

مرضیه هاشمی آمریکایی الاصل است، در ایالت اوهایو متولد شده و قبلا ملانی فرانکلین نام داشته اما آن طور که نادر طالب‌زاده به مشرق نیوز گفته او پس از ازدواج با یک مرد ایرانی به اسلام و انقلاب ایران علاقه‌مند شده و به این کشور مهاجرت کرده است.

آقای طالب‌زاده گفته خانم هاشمی از سال‌ها پیش در شبکه ماهواره‌ای سحر مشغول به فعالیت بوده و سپس به پرس تی‌وی پیوسته است.

آن طور که گزارش شده ماموران اف‌بی‌آی پس از بازداشت خانم هاشمی در فرودگاه سنت‌لوئیز او را به مقر مرکزی پلیس فدرال در حومه واشنگتن دی سی منتقل کرده‌اند.

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.