نماینده سازمان ملل: اجازه دسترسی به تونل‌های مخفی لبنان به حافظان صلح داده نشد
در حالی‌که مقام‌های سازمان ملل می‌گویند تونل‌های مخفی ساخته‌شده از لبنان به اسرائیل، ناقض آتش‌بس دو طرف است، نماینده ملل متحده در خاورمیانه می‌گوید به ناظران اجازه داده نشده به این تونل‌ها دسترسی پیدا کنند.

ارتش اسرائیل اواسط آذر ماه عملیاتی را با نام «سپر شمال» برای «کشف و از بین بردن» تونل‌های مخفی در مرز لبنان آغاز کرد. دو هفته بعد موضوع تونل‌ها به شورای امنیت سازمان ملل کشیده شد و نخست‌وزیر اسرائیل آن‌ها را «اقدام جنگی حزب‌الله» لبنان علیه کشورش توصیف کرد.

نیکلای ملادنف، نماینده ملل متحد در امور خاورمیانه، دوم بهمن ماه در جلسه شورای امنیت سازمان ملل اظهار کرده‌است که حافظان صلح این نهاد در لبنان (موسوم به یونیفیل) وجود دو تونل را تائید کرده‌اند.

آقای ملادنف می‌گوید این دو تونل از «مرز آبی»، مرز تعیین‌شده از سوی سازمان ملل بین لبنان و اسرائیل، می‌گذرد. او افزوده است «ولی اجازه دسترسی به ورودی تائیدشده یکی از تونل‌ها نزدیک کفرکلا در لبنان به‌ ما داده نشده‌است».

کفرکلا در جنوب شرق لبنان قرار دارد و از جمله مناطقی‌ست که حزب‌الله لبنان در آن نیرو و مهمات دارد. رسانه‌های اسرائیلی ماه‌ها پیش گزارش داده بودند نخستین تونلی که ارتش اسرائیل کشف کرده، از این روستا حفر شده است.

رسانه‌های نزدیک به حزب‌الله لبنان و ایران، که حامی اصلی این گروه است، می‌گویند حسن نصرالله، رهبر گروه، از موضع‌گیری در مورد تونل‌ها خودداری می‌کند.

نیکلای ملادنف، نماینده ملل متحد در امور خاورمیانه، در جلسه شورای امنیت مشخص نکرده دولت لبنان یا گروه حزب‌الله، کدام‌یک، مانع از نظرات بر تونل‌ها شده‌اند.

جاناتان کوهن، سرپرست هیئت دیپلماتیک آمریکا در سازمان ملل، دولت لبنان را مسئول شناخته است. آقای کوهن در حالی‌که حزب‌الله لنبان را، تهدیدی برای صلح و امنیت جهان توصیف کرده، گفته است «ما از یونیفیل می‌خواهیم که مرز آبی را تحت کنترل خود نگه دارد. ولی قابل قبول نیست که دولت لبنان هنوز به ناظران اجازه دسترسی به تونل‌ها را از سمت خود نداده‌است».

سفیر اسرائیل در سازمان ملل نیز گفته است ارتش لبنان دست به هیچ واکنشی در برابر حزب‌الله نزده و عملا اجازه داده ساخت تونل‌ها ادامه پیدا کند.

البته آقای ملادنف یادآوری کرده که لبنان اساسا هشت ماه است دولتی ندارد. او در عین حال از همه طرف‌ها خواسته‌است تا اختلافات را کنار بگذارند تا این کشور «بالاخره بتواند برای حل مشکلات خود دست به کار شود».

ارتش اسرائیل تا کنون کشف و تخریب شـش تونل در مرز آبی را تائید کرده‌است.

مرز آبی بین لبنان و اسرائیل در سال ۲۰۰۰ میلادی توسط سازمان ملل مشخص شد. یونیفیل، نیروهای حافظ صلح سازمان ملل مستقر در لبنان، هستند و برای تائید عقب‌نشینی اسرائیل از لبنان در سال ۱۹۸۷ به منطقه گسیل شدند.

اسوشیتدپرس، وای‌نت، مشرق‌نیوز، رادیو فردا|ت

 

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.