سازمان ملل: طرف‌های متخاصم به‌سرعت از حدیده خارج شوند
نماینده سازمان ملل متحد در یمن روز دوشنبه، هشتم بهمن‌ماه، از طرف‌های متخاصم خواست که نیروهای خود را به سرعت از بندر حُدیده خارج کنند.

این درخواست پس از آن اعلام می‌شود که سازمان‌های بین‌المللی گفتند شرایط برای هزاران نفر از مردم گرسنه یمن به سرعت رو به وخامت گذارده‌ است.

سازمان‌های امدادی در یک نشست در لندن گفتند که مردم در یمن برای غذا رساندن به کودکان‌شان با سختی روبه‌رو هستند و شرایط در این کشور به بدترین بحران انسانی در جهان تبدیل شده‌ است.

حدیده در غرب یمن بندر اصلی تجاری این کشور است و نبردها بین شورشیان حوثی و ائتلاف عربستان به‌ویژه در منطقه این بندر سنگین بوده‌ است.

بندر حدیده یکی از مبادی حیاتی برای دریافت غذا و داروست و میلیون‌ها یمنی که در آستانه قحطی قرار دارند به فعالیت بندر حدیده نیاز دارند.

طرف‌های درگیر در جنگ یمن در ماه گذشته با میانجی‌گری سازمان ملل در یک کنفرانس صلح در سوئد بر سر آتش‌بس در حدیده توافق کردند.

در همین زمینه، اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز با مأموریت ۷۵ ناظر آتش‌بس در یمن موافقت کردند. قرار است این ناظران به مدت شش ماه در بندر حدیده مستقر شوند.

کنترل بندر حدیده همچنان در دست حوثی‌های مورد حمایت ایران است و نیروهای ائتلاف سعودی در حومه حدیده تجمع کرده‌اند. پس از عقب‌نشینی نیروهای درگیر، دو طرف همچنان به مخالفت‌ها بر سر این‌ که کنترل بندر باید در دست کدام گروه باشد ادامه داده‌اند.

مصالحه حدیده از یک ماه پیش اجرایی شده و به‌طور عمده رعایت شده، اما به گزارش خبرگزاری رویترز، نیروهای متخاصم هم‌چنان در محلات حضور دارند و حتی به تقویت مواضع خود مشغول بوده‌اند.

مارتین گریفیتس، نماینده سازمان ملل در یمن، تصریح کرده‌ است که زمان‌بندی‌های پیشنهادی برای خروج نیروها از بندر، به درستی اجرا نشده و این در حالی است که کشور در آستانه قحطی قرار دارد.

او در یک پیام توئیتری نوشت: «می‌شود گفت زمان‌بندی اولیه بلندپروازانه بود. ما در محل با یک وضعیت پیچیده روبه‌رو هستیم.»

حوثی‌ها سال ۲۰۱۴ صنعا پایتخت یمن را تصرف کردند و هم‌اکنون نبرد بین آنها و ائتلاف منطقه‌ای به رهبری عربستان که از دولت عبد ربه منصور هادی حمایت می‌کند، در جریان است.

منابع: رویترز و رادیوفردا/ پ. پ./ ف. دو.

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.