سازمانهای مدافع حقوق بشر و لئوناردو دی کاپریو خواستار محاکمه عادلانه ۸ مدافع محیط زیست در ایران شدند
با نزدیک شدن سومین جلسه دادگاه مدافعان محیط زیست، نهادها، سازمانها مدافع حقوق بشر و اشخاص مختلف از جمله لئوناردو دی کاپریو، بازیگر و تهیه کننده مشهور هالیوود و مدافع حفظ محیط زیست و سفیر صلح سازمان ملل متحد، خواستار محاکمه عادلانه آنها شدند.

سومین جلسه دادگاه مدافعان محیط زیست دوازدهم فوریه/بیست وسوم ۲۳ بهمن ماه برگزار خواهد شد.

لئوناردو دی کاپریو، بازیگر و تهیه کننده مشهور آمریکا و مدافع حفظ محیط زیست و سفیر صلح سازمان ملل متحد، ششم فوریه گذشته برابر با هفدهم بهمن توئیت کمپین حقوق بشر ایران را در حساب کاربری توئیتر خود به اشتراک گذاشت.

وی در صفحه توئیتر خود نوشت که مدافعان و حافظان محیط زیست کماکان در سرتاسر جهان غیرمنصفانه و به دور از عدالت تحت آزار و اذیت قرار می گیرند. ما باید از کسانی که جان خود را برای مصون نگاهداشتن کره زمین و ساکنان آن از نابودی در آینده به خطر می اندازند دفاع کنیم. لئوناردو دی کاپریو از هوادارانش خواسته است تا فراخوانی را به منظور ابراز نگرانی خود از ادامه بازداشت ۸ تن از محافظان محیط زیست در ایران امضا کنند.

سازمان دیدبان حقوق بشر پنجم فوریه/شانزدهم بهمن اعلام کرد ﻣﺳﺆولان دادگستری جمهوری اسلامی ایران همچنان به زیر پا گذاشتن قوانین و مقررات قضایی در محاکمه عادلانه هشت تن از حافظان محیط زیست ایران که از یک سال پیش در زندان بسر می برند، ادامه میدهند. به نوشته سازمان دیدبان حقوق بشر، دادگستری جمهوری اسلامی ایران باید تحقیقات بی طرفانه و به دور از ابهامی را در مورد اظهارات بازداشت شدگان مبنی بر اعمال شکنجه بر آنها آغاز کنند. سازمان دیدبان حقوق بشر افزوده است که شکنجه و رفتار خشن، غیرانسانی یا تحقیرآمیز در هر زمانی که باشد، ممنوع است و شواهد و اعترافاتی که از زندانیان متحمل شکنجه یا دیگر گونه های فشار گرفته شود، نمی تواند به عنوان مدرک جرم به ارائه گردد.

این سازمان به نقل از یک منبع آگاه گزارش داده است که نیلوفر بیانی که از جمله چهارزندانی است که به افساد فی الارض متهم شده اند، در دومین جلسه دادگاه در دوم فوریه سیزدهم بهمن گفت که اتهامات وی تنها بر پایه اعترافات دروغینی است که از او تحت شکنجه روحی و جسمی در زندان اوین گرفته شده است. نیلوفر بیانی همچنین گفته است که بارها کتک خورده و او را با تهدید به تزریق مواد توهم زا وادار به اعتراف کرده اند.

این بازداشت شدگان حق انتخاب وکیل ندارند و در دو جلسه پیشین محاکمه شان تنها وکلای مورد ﺗﺄیید قوه قضائیه حق ورود به دادگاه داشتند.

 

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.