مقام سازمان ملل سرکوب معترضان توسط حماس در نوار غزه را محکوم کرد
یک مقام سازمان ملل متحد سرکوب مردم معترض در نوار غزه توسط گروه فلسطینی حماس را محکوم کرده است.

در ظرف چند روز گذشته صدها نفر با شعار "می‌خواهیم زندگی کنیم" به شرایط سخت زندگی و گرانی در غزه اعتراض کرده اند.

بنابر گزارش‌ها، کانون اعتراضات دیر البلح، در نواحی مرکزی نوار غزه بوده است؛ معترضان با به آتش کشیدن لاستیک و پرتاب سنگ با ماموران درگیر شدند.

ویدیوهای منتشر شده در شبکه های اجتماعی نشان می دهد که ماموران امنیتی با باتوم به معترضان حمله کرده تا آنها را متفرق کنند. در برخی موارد صدای تیراندازی نیز شنیده می شود.

نیکلای ملادنوف، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور صلح خاورمیانه، روز یکشنبه (۱۷ مارس) با صدور بیانیه ای گفت: "من کارزار بازداشت و خشونت سه روز گذشته نیروهای امنیتی حماس علیه معترضان از جمله زنان و کودکان را قویا محکوم می کنم."

آقای ملادنوف گفت که مردم غزه به "اوضاع وخیم اقتصادی" حق اعتراض دارند و درباره ضرب و جرح "وحشیانه" روزنامه‌نگاران و کارکنان "کمیسیون مستقل حقوق بشر" ابراز نگرانی کرد.

گروه حماس هنوز به این اظهارات واکنشی نشان نداده است. حماس رقیب اصلی خود گروه فتح را مسوول اعتراضات اخیر می داند؛ اتهامی که مقامات فتح آن را بی اساس می دانند.

برخی ناظران معتقدند افزایش تعرفه واردات برخی کالاها توسط دولت حماس گرانی و نارضایتی در غزه را تشدید کرده است.

بیش از دو میلیون فلسطینی در غزه زندگی می کنند که در پی به قدرت رسیدن اسلامگرایان حماس در سال ۲۰۰۷ میلادی، در محاصره نظامی اسرائیل زندگی می کنند. مصر نیز که گذرگاه رفح در جنوب غزه را کنترل می کند محدودیت های زیادی علیه این منطقه در نظر گرفته است.

جمعه گذشته هم زمان با آغاز اعتراضات، اسرائیل از اصابت دو موشک فجر از غزه به شهر تل آویو خبر داد. ارتش اسرائیل در واکنش حداقل صد هدف حماس در نوار غزه را بمباران کرد. دولت اسرائیل، حماس را عامل این حمله ها دانسته، اتهامی که رهبری این گروه آن را رد کرده است.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.