شکیلا ابراهیم‌خیل برنده جایزه 'فعال حقوق بشر' شد
شکیلا ابراهیم‌خیل، خبرنگار افغان، به خاطر فیلم مستندی که درباره‌اش ساخته شده، جایزه "فعال حقوق بشر" را به دست آورده است.

این جایزه از سوی جشنواره "فیلم هایی که اهمیت دارند" ( Movies That Matter) در هماهنگی با سازمان عفو بین‌الملل در شهر لاهه هلند به خانم ابراهیم‌خیل اهدا شد.

خانم ابراهیم‌خیل سوژه فیلم مستند "رویارویی با اژدها" است که توسط صدیقه مجددی کارگردان افغان-آمریکایی ساخته شده است. این مستند فعالیت شکیلا ابراهیم‌خیل، به عنوان یک خبرنگار در جامعه مرد سالار و نیلوفر ابراهیمی نماینده مردم در پارلمان را به تصویر کشیده است.

این جشنواره از تاریخ ۲۲ تا ۳۰ مارس/مارچ در حال برگزاری است و فیلم "رویارویی با اژدها"در کنار هشت فیلم دیگر نامزد بخش "فعال" این جشنواره بوده است.

جایزه "فعال حقوق بشر" این جشنواره با مبلغ ۵۰۰۰ یورو به برنده آن داده می‌شود.

شکیلا ابراهیم‌خیل برنده جایزه 'فعال حقوق بشر' شد
شکیلا براهیم خیل در حین سخنرانی

شکیلا ابراهیم‌خیل کیست؟
شکیلا ابراهیم‌خیل، خبرنگار ۳۷ ساله اهل افغانستان است. او برای بیشتر از ده سال گزارشگر شبکه تلویزیونی طلوع بود و اکنون خبرنگار بخش افغانستان دویچه‌وله در آلمان است.

خانم ابراهیم‌خیل، مادر دو پسر و یک دختر است. همسر او در دوران رژیم طالبان کشته شد.

او از سال ۲۰۰۱ شروع به فراگیری رشته خبرنگاری در دانشگاه کابل و پس از آن به عنوان خبرنگار به کار شروع کرد.

وی بیشتر به موضوعات حقوق بشری، حقوق زنان و سیاست در گزارشاتش پرداخته است.

شکیلا ابراهیم‌خیل برنده جایزه 'فعال حقوق بشر' شد

شکیلا ابراهیم‌خیل در سال ۲۰۱۲ خبر شکنجه سحرگل را منتشر کرد. دختری که در ۱۵ سالگی ازدواج کرده بود و چون حاضر به تن‌فروشی نشده بود به دست شوهرش و خانواده او زندانی و شکنجه شده بود. این خبر دنیا را شوکه کرد و باعث خشم مردم افغانستان شد.

این خبرنگار افغان، لقب "خبرنگار سال" در سال ۲۰۱۲ از سوی کمیته خبرنگاران افغانستان را کسب کرد.

او همچنین در سال ۲۰۱۵ "مدال شجاعت ملالی" را از سوی وزارت امور زنان به دست آورد.

همچنین خانم ابراهیم‌خیل سه بار در ایالات متحده آمریکا جایزه "زنان شجاع و پرنفوس" را به دست آورده است.

پرداختن به مسائل مربوط به زنان افغان و حملات انتحاری در افغانستان باعث شد او از سوی گروه طالبان به مرگ تهدید شود.

خانم ابراهیم‌خیل در سال ۲۰۱۶ به دلیل تهدیدهای امنیتی و حمله گروه طالبان به سرویس حامل کارمندان تلویزیون طلوع افغانستان را ترک کرد. در آن حمله هفت نفر از همکاران او کشته شدند.

داکتر عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی نیز با نشر پیامی در صفحه فیسبوکش این موفقیت را به خانم ابراهیم‌خیل مبارک باد گفته است.

او نوشته که "خانم شکیلا ابراهیم خیل، خبرنگار ورزیده و پر تلاش کشور موفق به بدست آوردن جایزه معتبر حقوق بشر شد. این دست آورد بزرگ را به خانم ابراهیم خیل و خانواده رسانه هاى کشور تبریک مى گوییم. برای بانو ابراهیم خیل و سایر زنان مبارز کشور موفقیت های بیشتر آرزو داریم"

جشنواره بین‌المللی"Movies that matter" همه ساله حدود ۷۰ فیلم مستند و سینمایی را به نمایش می‌گذارد. فیلم‌هایی که بیشتر به موضوعات حقوق بشری و عدالت اجتماعی می‌پردازند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.