اعتراض کمیسر حقوق بشر سازمان ملل به طرح اجرای مجازات اسلامی در برونئی
میشل باچلت، کمیسر حقوق بشر سازمان ملل متحد، کشور بروئنی را متهم کرده که قصد دارد با در نظر گرفتن مجازات برای زنا و رابطه جنسی بین همجنسگرایان، قوانینی "بی‌رحمانه و غیرانسانی" را اجرا کند.

خانم باچلت از بروئنی خواسته است که طرح‌های جدید برای اجرای قوانین شریعت را کنار بگذارد.

قرار است مجازات اسلامی از جمله قطع دست سارقان و شلاق زدن در ملا عام برای کسانی که سقط جنین کرده‌اند، از چهارشنبه این هفته در نظر گرفته شود.

حسن البلقیه، سلطان برونئی قوانین جدید قضایی را "دستاوردی بزرگ" خوانده است.

در نظر گرفتن مجازات اعدام برای همجنسگرایی و زنا با واکنش بین‎المللی رو به رو بوده است.

چند روز پیش جورج کلونی، بازیگر سرشناس هالیوود از مردم خواست که ۹ هتل مجلل را که سلطان برونئی از سرمایه‌گذاران آنهاست، تحریم کنند.

پس از آن التون جان، خواننده بریتانیایی هم به این کارزار پیوست و خواهان تحریم این هتل‌ها شد.

این هتل‌ها در آمریکا، ایتالیا، فرانسه و بریتانیا واقع شده‌اند.

سلطان‌نشین برونئی در سال‌های اخیر موارد دیگر مجازات اسلامی را وارد نظام قضایی خود کرده است.

جورج کلونی
جورج کلونی خواهان تحریم هتل‌های مجللی شد که سلطان برونئی از سرمایه‌گذاران آنهاست

در سال ۲۰۱۴ بروئنی نخستین کشور شرق آسیا شد که مجازات اسلامی را در نظر گرفت. حسن البلقیه، سلطان برونئی در آن سال فرمان اجرای مجازات اسلامی را صادر کرد و گفت اجرای قوانین به تدریج در چند مرحله ادامه خواهد داشت.

او گفته در فرمان خود گفته بود که در یک جامعه اسلامی، اجرای حدود شرعی "واجب" است و افزوده که هدف از ارائه "نظریه‌های بی‌پایان" در مورد بی‌رحمانه بودن قطع اندام و سنگسار، تلاش برای جلوگیری از عمل به واجبات است.

برونئی دارالسلام کشور نفت خیز کوچکی در شمال جزیره بورنئو واقع در جنوب شرق آسیا و با اندونزی و مالزی هم‌مرز است. جمعیت این کشور ثروتمند کمتر از نیم میلیون نفر است که دو سوم آن مسلمان هستند.

این کشور که زمانی امپراتوری وسیعی بود، در قرن هفدهم اسلام را پذیرفت. در قرون بعد، قدرت‌های اروپایی بر برونئی مسلط شدند و در اواخر قرن نوزدهم، این سرزمین تحت‌ حمایت بریتانیا قرار گرفت.

سلطان برونئی
از سلطان برونئی به عنوان یکی از ثروتمندترین مردان جهان یاد می‌شود

از دهه ۱۹۵۰ میلادی، تغییراتی به منظور افزایش اختیارات سلطان برونئی صورت گرفت و این روند سرانجام به اعلام استقلال کامل این سرزمین در سال ۱۹۸۳ منجر شد در حالی که کشف نفت در دهه ۱۹۲۰، برونئی را به یکی از کشورهای ثروتمند جهان تبدیل کرده است.

نظام حکومتی برونئی استبدادی است و سلطان حسن البلقیه، که از سال ۱۹۶۴ فرمانروای این سرزمین بوده، هم‌زمان سمت‌های رئیس مجلس مشورتی، نخست وزیر، وزیر دارایی و وزیر دفاع برونئی را هم در دست دارد.

از سلطان برونئی به عنوان یکی از ثروتمندترین مردان جهان یاد می‌شود و گهگاه گزارش‌هایی از زندگی تجملاتی او در رسانه‌های خبری منتشر می‌شود.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.