هشدار سازمان ملل متحد علیه بمباران غیر نظامیان در لیبی
همزمان با بالا رفتن شمار کشته‌شدگان غیر نظامی در درگیری‌ها بر سر تصرف پایتخت لیبی سازمان ملل متحد به طرف‌های متخاصم در مورد حمله به غیر نظامیان این کشور هشدار داده است.

در حالی که بیش از یک هفته از عملیات تهاجمی نیروهای تحت امر خلیفه حفتر، ژنرال ‌سابق لیبی، علیه دولت به رسمیت شناخته شده این کشور در طرابلس، پایتخت لیبی می‌گذرد سازمان ملل متحد نگرانی خود از کشته شدن غیر نظامیان را ابراز کرده است.

به گزارش خبرگزاری آلمان، این هشدار از سوی مأموریت سازمان ملل در لیبی موسوم به UNSMIL چند ساعت بعد از انتشار گزارش سازمان بهداشت جهانی در مورد کشته شدن غیر نظامی‌های لیبی اعلام شد. طبق این گزارش، در طول درگیری‌های این چند روز ۱۲۱ نفر کشته و ۵۶۱ نفر زخمی شده‌اند.

سازمان ملل در مورد بمباران مدارس، بیمارستان‌ها، آمبولانس‌ها و مناطق مسکونی که اکیدا در قوانین بین‌المللی ممنوع اعلام شده هشدار داده است.

مأموران سازمان ملل در لیبی می‌گویند، موارد نقض این قانون را به اطلاع شورای امنیت و دیوان بین‌المللی کیفری خواهند رساند.

خلیفه حفتر، فرمانده "ارتش ملی لیبی" در اوایل ماه جاری به نیروهای تحت امر خود فرمان داد به سوی طرابلس پیشروی کرده و آن را تصرف کنند. او که هدف خود را "مبارزه با تروریسم" نامیده به فراخوان‌ها برای توقف این عملیات توجهی نکرده است.

خلیفه حفتر ۷۵ ساله روز یکشنبه ۲۵ فروردین (۱۴ آوریل) با عبدالفتاح سیسی، رئيس‌جمهور مصر، در قاهره دیدار و در مورد "آخرین تحولات لیبی" گفت‌‌وگو کرد.

بنا بر گزارش تلویزیون دولتی مصر، سیسی که خود در گذشته ریاست ستاد مشترک نیروهای مسلح مصر را بر عهده داشت تأکید کرد که کشورش از حفتر در "مبارزه با تروریسم و شبه‌نظامیان افراطی" و در مسیر ثبات بخشیدن دوباره به لیبی حمایت می‌کند.

مصر، امارات متحد عربی و عربستان سعودی متحدان اصلی حفتر هستند.

از سال ۲۰۱۴ خلیفه حفتر مشغول گسترش پایگاه‌ نیروهای خود در لیبی است. عملیات او علیه طرابلس سراسر جهان را نگران بدتر شدن اوضاع این کشور نفت‌خیز کرده است؛ کشوری که بعد از سقوط معمر قذافی، دیکتاتور پیشین، خود در سال ۲۰۱۱ به اندازه کافی اسیر هرج و مرج است.

دو دولت موازی

در لیبی دست کم دو دولت موازی وجود دارد؛ یکی در طرابلس به ریاست فایز سراج که از حمایت سازمان ملل برخوردار است و دیگری در طبرق در شرق کشور که در اتحاد با حفتر است.

به گفته منابع امنیتی و بیمارستانی، دست کم ۱۴ نفر از نیروهای وفادار به حفتر بر اثر حملات هوایی در روز یکشنبه توسط جنگنده‌های نیروهای سراج کشته شدند.

هدف این حملات اردوگاه‌های "ارتش ملی لیبی" به فرماندهی حفتر در اطراف شهر غریان بود. نیروهای "ارتش ملی لیبی" شهر غریان در ۵۵ کیلومتری جنوب طرابلس را هفته گذشته تصرف کردند.

درگیری‌ها هزاران غیر نظامی ساکن حومه طرابلس را تا کنون آواره کرده است. یونیسف‌، صندوق کودکان سازمان ملل متحد، چهار میلیون و ۷۰۰ هزار دلار برای کمک به مردم غرب لیبی، از جمله طرابلس درخواست کمک کرده است. یونیسف می‌گوید، این پول برای نجات جان کودکان و خانواده‌هایشان در مناطق درگیر لازم است.

در همین بین چند قدرت غربی در تلاش‌اند از راه‌‌های دیپلماتیک تنش‌های موجود در لیبی را کاهش دهند. به نوشته رسانه‌های ایتالیایی، این کشور روز دوشنبه در رم میزبان دو دیدار دیپلماتیک برای بحث و تبادل نظر پیرامون بحران لیبی خواهد بود.

در یکی از این دو دیدار احمد معیتیق، معاون نخست‌وزیر لیبی، حضور دارد و طرف گفت‌وگو در دیدار دیگر محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر، متحد دولت رسمی لیبی خواهد بود.

جوزپه کونته، نخست‌وزیر ایتالیا، اوضاع در لیبی را "به‌شدت شکننده" خوانده و گفته است، با حفتر و سراج، رئیس دولت رسمی لیبی تماس‌هایی برقرار کرده است.

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.