کمیسیون حقوق بشر: زنان افغانستان مخالف بازگشت حکومت طالبان‌ هستند
کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در تازه‌ترین تحقیق خود که زیر عنوان "زنان، صلح و امنیت" منتشر شده، گفته که زنان افغانستان مخالف بازگشت طالبان با افکار متحجرانه و بنیادگرایانه اند.

این تحقیق ۳۳ ولایت افغانستان را پوشش داده و تنها در ولایت نورستان در شرق این کشور انجام نشده. تدوین‌کنندگان گزارش با بیشتر از پنچ‌هزار نفر در سراسر افغانستان صحبت کرده‌اند که اغلب آنان زنان بوده‌اند.

خانم سیما سمر، رئیس این کمیسیون با نشر این گزارش گفت که هنوز بخش بزرگی از مردم افغانستان، خصوصاً زنان در مذاکرات صلح به‌صورت جدی شرکت ندارند.

زنان افغانستان همچنین تاکید کرده که مخالف برگشت حکومت طالبان اند، زیرا آنها کشور را از توسعه بازداشته و مردم را به‌زور شلاق به خاموشی کشانده بودند.

کمیسیون حقوق بشر افزوده که نگرانی وجود دارد، در صورتی‌که با انجام صلح، عدالت تامین نشود، طرف‌های درگیر دست به انتقام‌گیری شخصی بزنند که باعث ادامه خشونت دراین کشور می‌شود.

زنان افغانستان خواستار صلح پایدار بوده، صلحی‌که به نظر آنان عدالت را تأمین کرده و حاکمیت قانون را تقویت کند و در جامعه هر انسان بدون ترس از فقر، ظلم و بی‌عدالتی زندگی کنند.

افغانستان
خانم سیما سمر، رئیس کمیسیون حقوق بشر گفت که هنوز بخش بزرگی از مردم افغانستان، خصوصاً زنان در مذاکرات صلح به‌صورت جدی شرکت ندارند

این زنان به حفظ دستاوردهای ۱۸ ساله افغانستان تاکید کرده که نباید این دستاوردها مورد معامله کوتاه مدت قرار گیرد.

در این گزارش زنان به عنوان کسانی که بیشترین بار سنگین جنگ را تحمل کرده، دانسته شده و آمده که در روند گفتگوهای صلح و توسعه کشور، این گروه مشارکت فعال، موثر و معنی‌دار نداشته‌اند.

زنان افغانستان گفته‌اند که صلح بدون وجود حاکمیت قانون و در غیاب حکومت‌داری خوب به اعتماد میان دولت و مردم صدمه می‌زند.

آنان خواستار صلح پایدار و بدون تبعیض هستند و تاکید کرده‌اند که صلح با تامین عدالت امکان‌پذیراست.

چند روز قبل نیز صد‌ها زن در همایشی در کابل، پایتخت افغانستان خواستار پایان جنگ و "آتش‌بس برای صلح" شدند.

در این همایش نیز سیما سمر، رئیس کمیسیون حقوق بشر افغانستان، گفته بود: اعلام آتش‌بس زمینه‌ سهم‌گیری بیش‌تر زنان را در گفت‌وگوهای صلح فراهم می‌سازد و آنان می‌توانند که دیدگاه‌های‌شان را مطرح کنند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.