سالگرد کشته‌شدن ده خبرنگار افغان؛ 'امنیت خبرنگاران را تامین کنید'
کمیته هماهنگی خبرنگاران افغانستان در نخستین سالگرد کشته شدن ده خبرنگار افغان در یک روز، از طرفین جنگ در این کشور خواستند امنیت خبرنگاران را تامین کنند.

سال گذشته در چنین روزی (۱۰ اردیبهشت/ثور ۱۳۹۷) ۹ خبرنگار افغان در دو انفجار پی‌هم در منطقه شش‌درک کابل کشته شدند. در همان روز احمد شاه، خبرنگار محلی بی‌بی‌سی در ولایت خوست این کشور نیز ترور شد.

امروز (سه شنبه ۱۰ ثور/اردیبهشت) در نخستین سالروز این رویداد، کمیته هماهنگی خبرنگاران از افزایش میزان خشونت علیه خبرنگاران در افغانستان ابراز نگرانی کردند.

افغانستان
یاد بود خبرنگاران کشته شده در پارک شهر نو کابل برگزار شد

این کمیته در اعلامیه‌ای از طرفین درگیر جنگ در افغانستان خواستند برای تامین مصونیت خبرنگاران ساز و کار مشخصی را روی دست گیرند.

اعضای این کمیته در اعلامیه‌ای خبرنگاران را نیز از قربانیان اصلی جنگ خواندند و از هر تلاشی برای تامین صلح حمایت کرده و خواهان حفظ آزادی بیان و دستاوردهای رسانه‌ها در این روند شدند.

برگزاری مراسم نخستین سالروز کشته شدن ده خبرنگار افغان با برگزاری لویه‌جرگه مشورتی صلح در کابل همزمان شده است. نشستی که با اشتراک بیش از سه‌هزار نفر برای "تعریف صلح" و تعیین خط مشی برای دست یافتن به صلح برگزار شده است.

در اعلامیه خبرنگاران افغان آمده که شرکت‌کنندگان این جرگه به نظریات خبرنگاران نیز ارج گذاشته و مخصوصا درخواست حفظ ارزش آزادی بیان را در تصامیم لویه‌جرگه در نظر بگیرند.

افغانستان
سال گذشته خونین‌ترین سال برای خبرنگاران افغانستان بود

بی‌توجهی به خانواده خبرنگاران کشته‌شده، از انتقادهای دیگر کمیته هماهنگی خبرنگاران افغان در مراسم امروز بود.

اعضای این کمیته "شماری از حلقات خاص" را به سوء استفاده از نام این کشته‌شدگان متهم کرده و از نهادهای داخلی و بین‎المللی خواستند برای کمک، به طور مستقیم با خانواده‌های این خبرنگاران در تماس شوند.

رسیدگی به پرونده‌های خشونت علیه خبرنگاران و حل مشکلات در عرصه دسترسی به اطلاعات از خواست‌های دیگر خبرنگاران بود.

سال گذشته خورشیدی از خونین‌ترین سالها برای خبرنگاران افغان شناخته شده است. در سال گذشته دست‌کم ۲۰ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای در افغانستان کشته شدند.

مرکز خبرنگاران پیش از این اعلام کرده بود که گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش متهم به قتل ۱۳ نفر از این خبرنگاران، طالبان متهم به قتل دو نفر و افراد مسلح ناشناس متهم به قتل پنج خبرنگار دیگر هستند.

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.