هشدار یونیسف در مورد اعدام نوجوانان در ایران و عربستان
اعدام دو جوان هفده ساله در ایران، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل را "وحشت‌زده" کرده است. سازمان یونیسف نیز از اعدام پنج متهم زیر هجده سال در ایران و عربستان شدیداً ابراز نگرانی کرد. قبلاً سازمان عفو بین‌المللی نیز به اعدام مهدی سهرابی فر و امین صداقت در شیراز اعتراض کرده بود.

روز جمعه ٣ مه/١٣ اردیبهشت، خانم میشل باشله کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد گوشزد کرد که ایران کنوانسیون بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی و همچنین کنوانسیون حقوق کودکان را امضا کرده و بنابراین حق اعدام افراد کمتر از هجده سال را ندارد.

او در مورد اعدام مهدی سهرابی فر و امین صداقت گفت که این دو پرونده حقیقتاً هولناک است زیرا این دو نوجوان قبل از اعدام، قربانی بدرفتاری بوده و محاکمۀ آنها نیز بی‌نظمی‌هایی در بر داشته است.

میشل باشله گفت: "کمیساریای عالی حقوق بشر بار دیگر از مقامات ایرانی می‌خواهد که اعدام افراد زیر هجده سال را متوقف کند".

تقریباً همزمان، سازمان یونیسف (صندوق کودکان ملل متحد) در مورد اعدام نوجوانان در ایران و عربستان هشدار داد. این سازمان در اعلامیه‌ای رسمی می‌نویسد: "در جمهوری اسلامی ایران، دو پسر ١٧ ساله در شهر شیراز، ظاهراً در همان زندانی که محبوس بوده‌اند، اعدام شده‌اند، بدون این که خانواده‌ها و وکلا از اجرای حکم مطلع شده باشند".

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.