جوخه الحارثی، نویسنده عمانی برنده جایزه ادبی بوکر بین‌المللی شد
جوخه الحارثی، شب گذشته به اولین نویسنده عرب تبدیل شد که جایزه ادبی بوکر بین‌المللی را با کتاب "اجرام آسمانی" به دست آورد که در باره تغییرات دوران پسااستعماری عمان است.

او اولین نویسنده عمان است که آثارش به انگلیسی ترجمه می‌شود.

کتاب اجرام آسمانی با نام عربی (سيدات القمر) که از زمان انتشار مورد تحسین قرار گرفته، در باره زندگی سه خواهر و خانواده‌هایشان و تغییرات اجتماعی در عمان است.

داوران جایزه گفته‌اند کتاب بینشی غنی و شاعرانه ارائه می‌دهد.

روی جلد انگلسی کتاب
روی جلد چاپ انگلیسی کتاب اجرام آسمانی نوشته جوخه الحارثی

ماجراهای اجرام آسمانی، در روستای العوافی عمان می‌گذرد. سه خواهر به نام‌های مایا که پس از یک دل‌شکستگی با عبدالله ازدواج می‌کند، اسما که از سر مسئولیت ازدواج می‌کند و خوله که پیشنهادهای ازدواج را رد کرده و منتظر بازگشت دلبندش از مهاجرت به کانادا است، شخصیت‌های اصلی کتاب هستند.

این سه خواهر شاهد تحولات اجتماعی عمان می‌شوند که از کشوری سنتی که داشتن برده در آن رایج بود به کشوری امروزین با پیچیدگی‌های خاص همراه با آن تغییر می‌یابد.

برده‌داری تا ۵۰ سال پیش در عمان رواج داشت. خانم الحارثی می‌گوید" ادبیات بهترین محل برای چنین مساله‌ای است."

جوخه الحارثی
جوخه الحارثی اولین نویسنده جهان عرب است که برنده جایزه بوکر بین‌المللی می‌شود

اجرام آسمانی به خصوص در باره طبقه متوسط عمان و نحوه کنار آمدن آنها با تغییرات شگرفی است که در زندگی آنها صورت گرفته است.

جوخه الحارثی ۴۰ سال دارد و پیشتر از او دو مجموعه داستان کوتاه، یک کتاب کودکان و سه داستان (همگی به عربی) منتشر شده بود.

داستان کوتاه‌های او به انگلیسی، آلمانی، ایتالیایی، کره‌ای و صربی ترجمه شده‌اند.

سيدات القمر، چند سال پیش به زبان عربی منتشر شد
سيدات القمر، چند سال پیش به زبان عربی منتشر شد

خانم الحارثی در دانشگاه ادینبورگ شعر کلاسیک عربی خوانده و اکنون در دانشگاه سلطان قابوس در مسقط درس می‌دهد.

جایزه ۶۳ هزار دلاری من بوکر به طور مساوی میان او و مریلین بوث، مترجم او تقسیم می‌شود. این جایزه سالانه به یک کتاب که به زبان انگلیسی ترجمه شده باشد، اهدا می‌شود.

می‌خواهید کتاب‌های بیشتری بخوانید؟ ده راهنمایی برای تغییر الگوی مطالعه
خانم بوث در دانشگاه آکسفورد، زبان عربی تدریس می‌کند.

پس از اعلام نام خانم الحارثی به عنوان برنده، او به خبرنگاران گفت: "خوشحالم که پنجره‌ای به سوی فرهنگ غنی عربی گشوده شده است."

او گفته است عمان الهام‌بخش او بوده اما خواننده بین‌المللی هم خود را با آزادی و عشق، ارزش‌های انسانی، مطرح شده در این کتاب هم‌ذات‌پنداری خواهد کرد.

ناشر کتاب خانم الحارثی، انتشارات سنداستون در دینگوال اسکاتلند است که یک بنگاه انتشاراتی کوچک است و برنده شدن کتاب اجرام آسمانی، موفقیت چشمگیری برای آن محسوب می‌شود.

انتشارات سنداستون چهار کارمند تمام وقت دارد که سالانه بین ۲۰ تا ۲۵ کتاب چاپ می‌کنند. سخنگوی این انتشارات گفته است از شنیدن خبر این پیروزی "بسیار هیجان‌زده" هستند.

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.