دیدبان حقوق بشر: در صحرای سینا جنایت جنگی صورت گرفته است
سازمان دیدبان حقوق بشر می گوید نیروهای نظامی مصر و پیکارجویان مخالف دولت در صحرای سینا هر دو در جنایت علیه بشریت دست دارند.

این نهاد حامی حقوق بشر دولت مصر را متهم به دست داشتن در ناپدید شدن قهری مخالفان، قتل، شکنجه و دیگر اقدامات غیرقانونی کرده است.

به گفته پیکارجویانی که در صحرای سینا با دولت می‌جنگند نیز صدها نفر از ساکنان این منطقه را گروگان گرفته‌اند، شکنجه کرده‌اند یا کشته‌اند.

دو طرف مدت‌هاست که در بخش‌های شمالی این منطقه با یکدیگر درگیرند.

دولت شمال صحرای سینا را یک منطقه مسدود شده نظامی اعلام کرده، و به این ترتیب مانع گزارشگری مستقل در آنجا می شود.

سرهنگ تمر رفاعی، از سخنگویان ارتش مصر، گزارش دیدبان را "جانبدارانه" خواند و رد کرد.

او به خبرگزاری فرانسه گفت "این گزارش بر منابع تایید نشده استوار است" و افزود که "بعضی سازمان هایی که عملکردی سیاسی دارند قصد دارند با ادعاهای بی پایه وجهه مصر و نیروهای مسلح آن را خراب کنند."

مصر قول نابودی پیکارجویان در صحرای سینا را داده است. بعضی از این پیکارجویان به گروه موسوم به "دولت اسلامی" (داعش) مرتبط هستند.

"جنایات هولناک"

براساس گزارش دیدبان حقوق بشر، بزرگسالان و کودکان گاه دوازده ساله بازداشت و در مواردی برای چند ماه در زندان های مخفی تحت بازداشت بوده اند.

این سازمان با ارائه سند از آزار جسمی بازداشتی ها به دست سربازان که شامل ضرب و وارد کردن شوک الکتریکی است خبر می دهد.

این گزارش به نقل از بازداشتی های سابق می نویسد که سه نفر از بازداشت‌شدگان به دلیل بدرفتاری جان خود را از دست داده اند.

به گفته دیدبان حقوق بشر از زمان اوجگیری این مناقشه در سال ۲۰۱۳، ده‌ها هزار نفر از ساکنان صحرای سینا به اجبار از خانه هایشان رانده شده اند یا به دلیل نبردها گریخته اند.

این گزارش همچنین دولت را به ارتکاب حملات احتمالا غیرقانونی هوایی و زمینی که به مرگ شمار نامعلومی از غیرنظامیان منجر شده متهم می کند.

دیدبان حقوق بشر می گوید که پیکارجویان در صحرای سینا هم مرتکب جنایت شده اند که از جمله شامل آدم ربایی، شکنجه و قتل صدها نفر از ساکنان است. به گفته این گروه اعدام و شلاق از جمله احکامی است که آنها در تغایر با معیارهای بین المللی صادر می کنند.

این سازمان گروه "استان سینا" مرتبط با داعش را به عنوان گروهی که مرتکب "جنایات هولناک" شده معرفی می کند.

براساس این گزارش "بعضی از این بدرفتاری ها توسط نیروهای دولتی و پیکارجویان انجام شده" و گستردگی و ماهیت سیستماتیک آنها می تواند معادل جنایت علیه بشریت باشد.

شمال صحرای سینا که نیم میلیون سکنه دارد، در پی سرنگونی حسنی مبارک رئیس جمهور مصر در سال ۲۰۱۱ دچار هرج و مرج و بی قانونی شد.

دو سال بعد در پی برکناری محمد مرسی، رئیس جمهور اسلام‌گرای مصر، از قدرت خشونت ها اوج گرفت اما عملیات گسترده نظامی تاکنون موفق به فرونشاندن شورش پیکارجویان نشده است.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.