اهدای جایزه بین‌المللی کارل به آنتونیو گوترش
آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل و نخست‌وزیر سابق پرتغال، به پاس تلاش‌‌ برای احیاء و تقویت همکاری‌ چندجانبه بر اساس ارزش‌های اتحادیه اروپا "جایزه کارل" را دریافت کرد. سخنران مراسم اهدای این جایزه پادشاه اسپانیا بود.

جایزه بین‌المللی کارل در سال ۲۰۱۹ میلادی به آنتونیو گوتِرِش، دبیرکل سازمان ملل، اهدا شد. این جایزه از سال ۱۹۵۰ میلادی تا کنون هر سال از سوی شهر آخن آلمان به کسانی اعطا می‌شود که کاری شایان در اعتلای اتحاد اروپا و تحکیم دوستی میان ملت‌های اروپایی انجام داده باشند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل و نخست‌وزیر پیشین پرتغال، جایزه کارل سال ۲۰۱۹ را به دلیل تلاش‌ برای احیاء و تقویت همکاری‌های چندجانبه بر اساس ارزش‌های اتحادیه اروپا دریافت کرد.

فیلیپ پنجم، پادشاه اسپانیا، سخنران مراسم اهدای جایزه بین‌المللی کارل آخن در سال ۲۰۱۹ میلادی بود
فیلیپ پنجم، پادشاه اسپانیا، سخنران مراسم اهدای جایزه بین‌المللی کارل آخن در سال ۲۰۱۹ میلادی بود

سخنران مراسم اهدای "جایزه کارل" در سال ۲۰۱۹ فیلیپ پنجم، پادشاه اسپانیا بود. او در سخنان خود تأکید کرد که برای مقابله با چالش‌های عصر حاضر، مانند وضعیت پناهجویان و تغییرات آب‌و‌هوایی، کشورهای اتحادیه اروپا باید همراه با هم گام بردارند.

او بر تعهد اروپا برای رسیدن به اهداف تعیین شده در برنامه هزاره سازمان ملل و پیوستن به توافقنامه پاریس تأکید کرد و گفت که تلاش‌های گوترش نشان می‌دهد که کوشش برای رسیدن به وحدت بیشتر میان ملت‌ها و دولت‌های اروپا با سعادت و خوشبختی همه ما مرتبط است.

آنتونیو گوترش در سخنرانی خود پس از دریافت "جایزه کارل" در سالن شهرداری شهر آخن گفت که به عنوان دبیرکل سازمان ملل ضرورت یک اروپای متحد و قدرتمند را به روشنی حس می‌کند.

آنتونیو گوتِرِش متولد سال ۱۹۴۹ در شهر لیسبون است. او در فاصله سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۲ نخست‌وزیر پرتغال بود.

او سال ۲۰۰۵ دبیرکل کمیساریای عالی پناهندگان شد و همان زمان خواستار همکاری نزدیک همه کشورها برای مقابله با بحران رو به افزایش پناهندگان شد. گوترش از ژانویه ۲۰۱۷ میلادی دبیرکل سازمان ملل است.

از میان سیاستمدارانی که تا کنون جایزه "کارل" را دریافت کردند می‌توان به امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه (۲۰۱۸)، مارتین شولز، رئیس پیشین پارلمان اروپا (۲۰۱۵)، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان (۲۰۰۸) و خوان کارلوس، پادشاه پیشین اسپانیا (۱۹۸۲) اشاره کرد.

جایزه کارل به نام کارل کبیر (۷۴۲ – ۸۱۴) نخستین پادشاه بزرگ اروپایی اعطا می‌شود که قصد داشت در سده‌های میانه از ملت‌های غرب اروپا، ملتی واحد بسازد. شهر آخن مقر اصلی سلطنت او بود.

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.