آمانو نگران از تنش های جدید برنامۀ اتمی ایران است
یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، در سخنرانی که به مناسبت آغاز نشست جدید شورای حکام این نهاد در وین ایراد کرد، نسبت به افزایش تنش ها حول برنامۀ اتمی ایران ابراز نگرانی نمود و افزود : "امیدوارم بتوانیم از طریق گفتگو این تنش ها را کاهش بدهیم."

نگرانی یوکیا آمانو واکنشی است به تصمیم تهران که ماه گذشته اعلام کرد که از این پس برخی محدودیت های توافق اتمی (برجام) را به رسمیت نمی شناسد. در هشتم ماه مه گذشته جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به تحریم های جدید آمریکا اعلام کرد که دیگر خود را ملزم به رعایت برخی محدودیت های این توافق به ویژه در زمینۀ ذخایر آب سنگین و اورانیوم غنی شده نمی بیند.

جمهوری اسلامی ایران همچنین هشدار داد که اگر دیگر امضاکنندگان برجام سریعاً برای کاستن از تبعات منفی تحریم های دوبارۀ آمریکا علیه تهران تلاش نکنند، حکومت اسلامی ایران نیز از آغاز ماه ژوئیه محدودیت های برجام را در خصوص درجۀ غنی سازی اورانیوم و تغییرات احتمالی رآکتور آب سنگین تأسیسات اراک رعایت نخواهد کرد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در آخرین گزارش بازرسی خود از تأسیسات ایران گفته است که ذخایر اورانیوم و آب سنگین ایران افزایش یافته، اما، همچنان در چارچوب محدودیت های تعیین شده توسط برجام باقی مانده‌اند.

یوکیا آمانو در سخنان امروزش گفت : "همانطور که بارها تأکید کرده ام تعهدات ایران در چارچوب توافق اتمی سال ٢۰١۵ پیشرفتی مهم برای کنترل و نظارت اتمی به شمار می رود و ضروری است که ایران به این تعهدات همچنان پایبند بماند."

همزمان با این سخنان محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجۀ جمهوری اسلامی ایران، در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک در تهران با حضور همتای آلمانی خود، هایکو ماس، گفت که درجۀ پایبندی ایران به توافق اتمی به عملکرد و پایبندی دیگر امضاکنندگان برجام به این توافق بستگی دارد. ظریف با اشاره به تحریم های آمریکا علیه ایران اضافه کرد : "نمی شود توقع داشت کسانی که علیه ایران جنگ اقتصادی به راه انداخته اند در امان باشند."

 

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.