سازمان ملل بخشی از برنامه توزیع کمک‌های غذایی در یمن را تعلیق کرد
برنامه جهانی غذا گفته است که توزیع کمک‌های غذایی در بخش‌هایی از یمن را به حالت تعلیق درآورده است.

مقامات برنامه جهانی غذا، که از نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد است، گفته‌اند که بخشی از برنامه ارسال مواد غذایی به صنعا، پایتخت یمن را که تحت تسلط شبه‌نظامیان حوثی است متوقف کرده و دلیل آن "تغییر مسیر توزیع مواد غذایی و چگونگی دسترسی نیازمندان به آن" بوده است.

برنامه جهانی غذا در بیانیه خود گفته است که سازمان ملل هر ماه مواد غذایی مورد نیاز بیش از ده میلیون نفر را در یمن تامین می‌کند و تصمیم به تعلیق کمک‌رسانی به صنعا به معنی آن است که حدود هشتصد و پنجاه هزار نفر از این کمک‌ها برخوردار نخواهند شد.

در بیانیه برنامه غذا آمده است که "استحکام عملیات ما مورد تهدید قرار گرفته و مسئولیت ما در قبال کسانی که به کمک‌های ما نیاز دارند تضعیف شده است." این بیانیه می‌افزاید که با وجود تصمیم به تعلیق توزیع مواد غذایی در صنعا، برنامه غذارسانی به مادران باردار و شیرده و کودکان مبتلا به سوء تغذیه همچنان ادامه خواهد یافت.

این نهاد وابسته به سازمان ملل تاکید کرده که همچنان به تلاش برای دسیتابی به توافق با حوثی‌ها برای "جلوگیری از انحراف مسیر توزیع کمک و تضمین دسترسی نیازمندان به مواد غذایی" ادامه خواهد داد.

یمن
کودکان یمنی در منطقه جنگ زده بندر حدیده - جنگ داخلی یمن خسارات و تلفاتی را به غیرنظامیان وارد کرده و باعث تشدید بحران اقتصادی در این کشور شده است

اختلاف دو طرف بر سر نحوه شناسایی بیومتریک افرادی است که قرار است مشمول برنامه غذای سازمان ملل باشند. در حالیکه سازمان ملل بر مشخص شدن هویت دریافت‌کنندگان کمک‌های غذایی تاکید دارد، حوثی‌ها گفته‌اند که استفاده از این شیوه برای شناسایی نیازمندان "مغایر قوانین یمن است."

سال گذشته، مقامات سازمان ملل کشف کردند که مواد غذایی ارسالی به مناطق تحت تسلط حوثی‌ها به شکلی برنامه‌ریزی شده در اختیار وابستگان به این گروه قرار می‌گیرد و از کمک‌های بین‌المللی برای مقاصد سیاسی هم بهره برداری می‌شود.

گفته شده است که تمامی طرف‌های جنگ یمن از کمک‌های بشردوستانه برای مقاصد سیاسی استفاده می‌کنند و از جمله، نیروهای دولتی این کشور متهم هستند که در توزیع کمک‌هایی که متحدان آنان برای نیازمندان یمنی ارسال می‌کنند اولویت را به مناطق و گروه‌های طرفدار خود می‌دهند.

یمن طی حدود چهار سال گذشته درگیر جنگ داخلی بین حوثی‌های تحت حمایت ایران و نیروهای دولتی این کشور بوده که مورد شناسایی جامعه جهانی و از حمایت نظامی ائتلافی به رهبری عربستان سعودی برخوردار است.

در پائیز سال ٢٠١٤، شبه‌نظامیان حوثی با طرح درخواست سهم در دولت به رهبری عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری، وارد صنعا شدند. پس از آنکه در جریان بهار عربی، علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری یمن مجبور به کناره‌گیری شده بود، در سال ٢٠١٢ عبد ربه منصور هادی با برنامه‌ای شامل ایجاد ساختارهای سیاسی لازم برای استقرار دموکراسی به ریاست جمهوری انتخاب شد.

در بهار سال ٢٠١٥، در حالیکه حوثی‌ها عملا اختیارات رئیس جمهوری را سلب کرده بودند، وی از پایتخت گریخت و حوثی‌ها اعلام کردند که از مقام ریاست جمهوری استعفا داده و دولت او از مشروعیت برخوردار نیست.

با پیشروی نیروهای حوثی، شماری از کشورهای اسلامی و عرب ائتلافی را برای حمایت از دولت یمن ایجاد کردند که رهبری آن را عربستان سعودی در دست داشته است. بخش اصلی اقدامات این ائتلاف، عملیات هوایی علیه مواضع حوثی‌ها بوده که توسط نیروی هوایی سعودی انجام گرفته است. این عملیات خسارات و تلفات گسترده‌ای به غیرنظامیان نیز وارد کرده است. جنگ یمن باعث کمبود شدید اقلام اساسی شده است.

برخی از ناظران جنگ یمن را "جنگ نیابتی" و بخشی از رقابت بین حکومت‌های به رهبری روحانیون شیعه در ایران و خاندان سلطنتی وهابی در عربستان می‌دانند.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.