کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل: اسرای داعش را یا محاکمه کنید یا آزاد
سازمان ملل می‌گوید ده‌ها هزار پیکارجوی داعش و خانواده‌هایشان که در اردوگاه‌هایی در عراق و سوریه اسیر هستند یا باید محاکمه شوند یا آزاد.

میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل همچنین از دولت‌ها خواست مسئولیت شهروندان‌شان را بپذیرند و شرایط را برای بازگشت کسانی که اتهامی متوجه‌شان نیست فراهم کنند.

حدود سه ماه پیش، در ماه مارس امسال آخرین سنگر داعش در سوریه فرو ریخت و اکنون نزدیک ۵۵ هزار نفر از جمله هزاران پیکارجوی خارجی در اردوگاه‌های پناهجویی زندگی می‌کنند.

با این حال، شمار زیادی از کشورها از بازگرداندن شهروندان خود اکراه دارند.

این کشورها نگرانند که تحت تعقیب قرار دادن پیکارجویان داعش دشوار باشد. در عین حال، به نظر می‌رسد افکار عمومی این کشورها نیز بشدت با بازگرداندن این افراد مخالفند.

بعضی از کشورها حتی از پذیرش فرزندان شهروندانشان که عضو داعش بودند و در سوریه و عراق به دنیا آمده‌اند، اجتناب می‌کنند.

به گفته خانم باشله این کودکان از "نقض شدید" حقوق بشر رنج می‌برند.

خانم باشله در گزارشش چه گفت؟
کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل گفت هیچ شکی در مورد آنچه که باید رخ دهد وجود ندارد: "پاسخگویی از راه محاکمه عادلانه، جامعه را از خشونت و تندروی آتی حفظ می‌کند."

خانم باشله همچنین هشدار داد که ادامه بازداشت افرادی که مظنون به ارتکاب جرم نیستند، قابل قبول نیست.

او اضافه کرد که اعضای خانواده‌های خارجی باید به کشورشان بازگردانده شوند مگر آنکه مطابق قوانین بین‌المللی تحت پیگرد باشند.

خانم باشله بر وضعیت "اسفبار" فرزندان داعش که در دوره جنگ متولد شدند دست گذاشت و شمار این کودکان را نزدیک به ۲۰ هزار نفر تخمین زد.

او از کشورها خواست برای کودکانی که در منطقه جنگی متولد شده‌اند، همان شرایطی در نظر بگیرند که وقتی یک شهروند عادی برای کودکش درخواست ملیت می‌دهد.

پس از سقوط باغوز، آخرین سنگر داعش در سوریه، شمار کسانی که در اردوگاه الهول در شمال شرقی سوریه مستقرند، بشدت افزایش یافت.

این اردوگاه که ۱۱ هزار نفر ظرفیت دارد اکنون ۷۰ هزار نفر را در خود جا داده است.

کوئنتین سامرویل خبرنگار بی‌بی‌سی که ماه آوریل به اردوگاه الهول رفته بود می‌گوید "آنجا آماده انفجار است".

او می‌گوید ده‌ها کودک در جریان انتقال از باغوز به اردوگاه کشته شدند و کودکان دیگر این اردوگاه نیز در معرض بیماری قرار دارند.

عراق

بیش ۵۵‌ هزار مظنون به عضویت در داعش در عراق و سوریه زندانی‌اند، جنگجویانی از ۵۰ کشور مختلف.

نیروهای دموکراتیک سوریه هم هزار جنگجوی خارجی را دستگیر کرده و از این میان صدها نفر را برای محاکمه به عراق فرستاده‌اند.

علاوه بر این، بنابر گزارش‌های سازمان ملل، در سوریه نزدیک به ۲۹ هزار فرزند پیکارجویان خارجی حضور دارند که ۲۰ هزار نفرشان عراقی‌اند اما باقی متعلق به ملیت‌هایی هستند از ۵۰ کشور دنیا.

تاکنون فرانسه، روسیه، مراکش، عربستان سعودی و هلند، شماری از کودکان را به کشورهایشان را بازگردانده‌اند. استرالیا نیز تایید کرده که شش کودک را خارج کرده است.

با این حال، بیشتر کشورها برای بازگرداندن این کودکان رغبتی نشان نداده‌اند.

پژوهشگران تخمین می‌زنند که بین آوریل ۲۰۱۳ تا ژوئن ۲۰۱۸، بیش از ۴۰ هزار جنگجو از ۸۰ کشور جهان در سوریه و عراق به داعش پیوستند.

عراق پیشنهاد داده این جنگجویان را محاکمه کند. این کشور تاکنون شش فرانسوی عضو داعش را به اعدام محکوم کرده است.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.