روزنامه‌نگاران آلمان: دولت از آزادی بیان در هنگ‌کنگ دفاع کند
انجمن روزنامه‌نگاران آلمان (DJV) از دولت این کشور خواست که در دفاع از آزادی مطبوعات در هنگ‌کنگ در برابر دولت چین موضع‌گیری کند. در اعلامیه این انجمن بر لزوم حفظ آزادی بیان و مطبوعات در هنگ‌کنگ تاکید شده است.

انجمن روزنامه‌نگاران آلمان (DJV) از دولت این کشور خواسته است که مواضع صریح خود را در مقابل فشار بر مطبوعات و جلوگیری از آزادی بیان در منطقه خودمختار هنگ‌کنگ اعلام کند.

فرانک اوبرآل، رئیس انجمن روزنامه‌نگاران آلمان، روز دوشنبه ۲۴ تیر (۱۵ ژوئیه) در برلین گفت: «همان‌گونه که ممکن است منافع اقتصادی مهم باشد، حقوق اساسی که شامل آزادی مطبوعات و بیان می‌شود نیز بسیار ضروری است.»

اوبرآل نسبت به تحول اوضاع، گسترش ناآرامی‌ها و برخورد با تظاهرکنندگان در مستعمره پیشین بریتانیا ابراز نگرانی کرد. او گفت: «ما شاهد آن هستیم که آزادی مطبوعات در هنگ‌کنگ به تدریج از میان می‌رود.»

رئیس انجمن روزنامه‌نگاران آلمان تاکید کرد: «به همین دلیل ما از همکاران متعهد خود حمایت می‌کنیم که در مقابل فشارها ایستادگی می‌کنند و بر حق آزادی روزنامه‌نگاران اصرار می‌ورزند.»

اخبار گزارش شده از هنگ‌کنگ نشان‌دهنده افزایش حمله‌های نیروهای امنیتی به ژورنالیست‌هایی است که از ادامه تظاهرات اعتراضی در این منطقه گزارش تهیه می‌کنند.

درگیری میان تظاهر‌کنندگان معترض و نیروهای امنیتی در هنگ‌کنگ در روزهای گذشته نیز ادامه یافت. نیروهای پلیس روز یکشنبه برای از هم پاشاندن صف تظاهرکنندگان از اسپری فلفل و باتوم استفاده کردند.

چین در سال ۱۹۹۷ (۱۲ سال پیش) به لندن اطمینان داد که در مستعمره پیشین بریتانیا حقوق اساسی مانند آزادی بیان و مطبوعات دستکم به مدت ۵۰ سال حفظ شود.

Würzburg, DJV-Kongress, Vorsitzender Dr. Frank Überall
فرانک اوبرآل، رئیس انجمن روزنامه‌نگاران آلمان (DJV)

جنبش مخالفان در هنگ‌کنگ دولت چین را متهم می‌کند که مقررات به رسمیت شناخته شده "یک کشور، دو سیستم" را به طور فزاینده‌ای تضعیف می‌کند.

لایحه استرداد مجرمان به چین باعث بروز ناآرامی و برپایی تظاهرات گسترده‌ای در هنگ‌کنگ شد. در پی افزایش اعتراضات عمومی، کری لام، فرماندار هنگ‌کنگ، لغو این لایحه را اعلام کرد و گفت که این لایحه مجددا به شورای قانون‌گذاری ارائه نخواهد شد. برگزاری چنین تظاهرات گسترده‌ای در هنگ‌کنگ در دهه‌های گذشته بی‌سابقه بوده است.

هنگ‌کنگ از سال ۱۸۴۲ مستعمره امپراطوری بریتانیا بود و از سال ۱۹۹۷ که توسط بریتانیا به چین تحویل داده شد بر اساس قانون "یک کشور، دو سیستم" و به عنوان یک منطقه خودمختار اداره می‌شود.

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.