فریبا عادلخواه جاسوس و مخالف رژیم نیست، پژوهشگر است
فریبا عادلخواه، پژوهشگر ایرانی فرانسوی که با اتهامات نامعلوم در ایران دستگیر و در زندان اوین بسر می‌برد، بگفتۀ کلیۀ همکاران و نزدیکان او نه جاسوس و نه مخالف رژیم جمهوری اسلامی است و همواره از محکوم کردن نظام سیاسی این کشور پرهیز کرده است. وی با این حال نخستین شهروند دو تابعیتی نیست که در ایران دستگیر می‌شود. هر چند مقامات رسمی تا کنون از اعلام اتهامات وارد شده بر او خودداری کرده‌اند، اما برخی رسانه‌های نزدیک به محافل آگاه در ایران، سبب دستگیری او را جاسوسی ذکر کرده‌اند.

دستگیری فریبا عادلخواه در ایران، به دلیل عدم شفافیت دستگاه قضائی در این کشور و خودداری نزدیکان او از فاش ساختن آن به گمان اینکه با رفع اشتباه و سوء تفاهم، وی آزادی خود را بسرعت باز خواهد یافت، هفته‌ها پنهان ماند. اینک اظهارات سخنگوی قوۀ قضائیه که می‌گوید به سبب «ماهیت پرونده و موضوعاتی که مطرح است هنوز وقت اطلاع رسانی در این پرونده نیست» و اشارۀ روزنامه‌ها به اتهام جاسوسی، همکاران او را در فرانسه «حیرت زده» و «نگران» کرده است.

ژان پییر دیگار، مردم شناس و پژوهشگر ارشد در مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه که استاد راهنمای فریبا عادلخواه برای نگارش تز دکترای او بوده است، اتهام جاسوسی را «مُضحک» می‌خواند و تاکید می‌کند که «وی همانند همۀ پژوهشگران برخوردار از اعتبار دست اندر کار تحقیقات میدانی بود و نتایج تلاش‌های خود را به چاپ می‌رساند».

ژان فرانسوا بایار، رئیس پیشین مرکز تحقیقات بین‌المللی موسسۀ مطالعات علوم سیاسی پاریس و استاد کنونی موسسۀ مطالعات عالی بین‌المللی و توسعۀ ژنو، نیز تاکید می‌کند که فریبا عادلخواه «پژوهشگری است که همواره از محکوم کردن رژیم [ایران] خودداری کرده» و از همین رو «مورد ظنّ و انتقاد ایرانیان برون مرزی قرار گرفته» است. بگفتۀ او فریبا عادلخواه از یک سال و نیم پیش به این سو نیمی از اوقات خود را برای انجام تحقیقات در ایران می‌گذرانده است.

کریم لاهیجی، رئیس جامعۀ دفاع از حقوق بشر در ایران، نیز با تاکید می‌گوید «آنچه مسلم است، اینست که او یک مخالف سیاسی [رژیم ایران] نیست و از همین رو نیز می‌توانست به ایران رفت و آمد و در این کشور اقامت کند و به پژوهش و تحقیق بپردازد».

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.