کارشناسان سازمان ملل خواهان آزادی فعالان زن ایرانی شدند
کارشناسان حقوق بشری سازمان ملل با انتشار بیانیه‌ای حکم زندان طولانی برای مژگان کشاورز، منیره عربشاهی و یاسمن آریانی را محکوم کرده و ضمن تاکید بر حق تجمع و اعتراض مسالمت‌آمیز، خواهان آزادی فوری آنها شده‌اند.

این شخصیت‌های حقوق بشری که جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران هم در میان آنهاست، گفته‌اند: "به مقام‌های ایرانی یادآوری می‌کنیم که اقدام مدافعان حقوق زنان در به چالش کشیدن حجاب اجباری، کاری در دفاع از حقوق بشر تضمین‌شده در سطح جهان است."

خانم‌ها کشاورز، عربشاهی و آریانی، پس از انتشار ویدئویی از آنها دادگاهی شدند.

این سه نفر در واگن زنانه متروی تهران به زنان دیگر گل می‌دادند. آنها در این ویدئو پوشش مورد پذیرش مقام‌های حکومت ایران را نداشتند و موهایشان دیده می‌شد.

مخالفت‌ها با حجاب اجباری در سال‌های اخیر در ایران بالا گرفته، به ویژه از زمستان ۱۳۹۶ که موجی از حرکت اعتراضی زنان جوان، مشهور به "دختران خیابان انقلاب"، با برداشتن روسری در مکان‌های عمومی به راه افتاد.

ویدئوی مژگان کشاورز، منیره عربشاهی و یاسمن آریانی مربوط به روز زن بود.

این سه با حکم قاضی مقیسه در دادگاه انقلاب اسلامی تهران آنها برای اقدام علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام، تشویق فساد و فحشا، مجرم شناخته شده و در صورت تایید حکم در دادگاه تجدیدنظر هر یک از آنها باید ۱۰ سال حبس بکشند.

خانم کشاورز با اتهام توهین به مقدسات هم روبرو بود.

قاضی مقیسه
قاضی مقیسه یکی از معدود قضاتی است که پرونده‌های سیاسی در ایران به آنها سپرده می‌شود

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران، دوبراوکا سیمونوویچ، گزارش ویژه خشونت علیه زنان، احمد شهید، گزارشگر ویژه آزادی مذهب و عقیده و همچنین مسکرم گست تچانه، رئیس گروه کاری تبعیض علیه زنان و دختران، از جمله امضاکنندگان نامه هستند.

آنها می‌گویند بازداشت‌ها و برخوردها با فعالان حقوق زنان در هفته‌های اخیر در ایران بالا گرفته است و این مقام‌ها نگرانی‌هایشان را به اطلاع مقام‌های حکومت ایران هم رسانده‌اند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.