دیده‌بان حقوق بشر: دو هزار نفر در یک هفته گذشته در مصر دستگیر شده‌اند
همزمان با فراخوان مخالفان مصری برای برپایی تظاهراتی جدید در روز جمعه، سازمان دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد که در یک هفته گذشته، نزدیک به دو هزار نفر در این کشور دستگیر شده‌اند.

به گفته این سازمان مدافع حقوق بشر، حکومت مصر همچنین برخی وب‌سایت‌های سیاسی را مسدود کرده و در تلاش است تا با اخلال در سرویس‌های خدمات اینترنتی، امکان ارتباط مخالفان با یکدیگر را با مانع روبه‌رو کند.

مخالفان در جمعه هفته گذشته با برپایی تجمعاتی که در پنج سال اخیر سابقه نداشته در هشت شهر مصر خواستار برکناری عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهوری مصر شدند.

آقای سیسی که برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک حضور داشت، روز جمعه وارد قاهره شد.

او در جمع هوادارانش که برای استقبال از او به فرودگاه آمده بود گفت که نگران نباشند چرا که "مصر به دلیل آگاهی شهروندانش، یک کشور قوی است."

رئیس‌جمهور مصر همچنین اتهامات فساد خود و حکومتش را رد کرد و همه این اتهامات را دروغ و افترا خواند.

این اتهامات توسط شخصی به نام محمد علی مطرح شده که به مدت ۱۵ سال پیمانکار ارتش مصر بوده و هم‌اکنون ساکن اسپانیاست.

آقای علی از مردم مصر خواسته که در روز جمعه ۲۷ سپتامبر (۵ مهر) نیز مانند هفته قبل به خیابان‌ها بیایند و اعتراض کنند.

وضعیت حال حاضر چگونه است؟

EGYPT
قاهره در روز جمعه وضعیتی امنیتی دارد

به رغم اینکه آقای سیسی در فرودگاه به هوادارانش اطمینان داد که موضوع اعتراضات جدی نیست، اما گزارش‌ها از قاهره حاکی است که حضور نیروهای امنیتی در خیابان‌ها بسیار مشهود است.

ضمن اینکه رفت و آمد به میدان تحریر نیز تحت کنترل است و همه نمی‌توانند وارد این میدان شوند.

در سال ۲۰۱۱ میلادی و در زمان آغاز اعتراض‌های "بهار عربی" حضور معترضین در میدان تحریر موجب شد تا در نهایت حسنی مبارک، رئیس‌جمهور اسبق مصر سقوط کند.

بر اساس موضع رسمی حکومت مصر، در جریان "پیگیری قضایی" یک هفته اخیر از هزار نفر "بازجویی" شده است. اما سازمان دیده‌بان حقوق بشر این آمار را زیر سئوال برده است.

دادستانی مصر همچنین اعلام کرده که با "جرایم اینترنتی" که در یک هفته اخیر رخ داده نیز برخورد می‌کند.

خواسته معترضین چیست؟

EGYPT
آقای سیسی (چپ) در یک هفته اخیر در آمریکا حضور داشت و با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری این کشور نیز دیدار کرد

برخلاف اعتراض‌های سال ۲۰۱۱ که مخالفان با خواسته‌های اقتصادی به خیابان آمدند، این‌بار کسانی که در تظاهرات شرکت کردند از روز نخست خواستار استعفای عبدالفتاح سیسی شدند.

آقای سیسی در سال ۲۰۱۳ و در پی یک کودتای نظامی علیه محمد مرسی، رئیس‌جمهور وقت مصر به قدرت رسید.

آقای مرسی که از اعضای گروه اخوان المسلمین بود، نخستین رئیس‌جمهوری بود که در پی پیروزی در یک انتخابات دموکراتیک در مصر به قدرت رسیده بود.

اما تمایلات اسلام‌گرایانه او و تلاش‌های گروه اخوان‌المسلمین برای ایجاد تغییرات مذهبی موجب شد تا هزاران نفر برای روزهای متوالی در مصر دست به تظاهرات بزنند و در نهایت آقای سیسی با کودتا محمد مرسی را برکنار کرد.

عبدالفتاح سیسی از زمان رسیدن به قدرت به سرکوب گسترده مخالفان دست زد و در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ در دو انتخابات که هیچ‌کدام در نگاه ناظران، "آزاد" یا "دموکراتیک" نبودند، پیروز شد.

اعتراض‌ها چگونه آغاز شد؟

اعتراض‌های هفته گذشته در قاهره
تصویری از اعتراض‌های هفته گذشته در قاهره

اعتراض‌های اخیر در پی "افشاگری‌های" یک پیمانکار سابق ارتش به نام محمد علی آغاز شد.

آقای علی که ساکن اسپانیاست می‌گوید که برای عبدالفتاح سیسی در یک پایگاه ارتش "کاخ" ساخته و از حکومت مصر طلبکار است.

او ویدئوهایی از خود در فیس‌بوک منتشر می‌کند.

این اتهامات با واکنش آقای سیسی روبه‌رو شدند و او همه این اتهامات را رد کرد. اما در نهایت ویدئوهای محمد علی، میلیون‌ها بار در فیس‌بوک دیده شدند.

روز جمعه هفته گذشته، بعد از اینکه محمد علی از مردم خواست تا به خیابان بیایند و به حکومت عبدالفتاح سیسی پایان دهند، در هشت شهر مصر تظاهرات برپا شد.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.