نگرانی شورای امنیت سازمان ملل از وضعیت شمال شرق سوریه

شورای امنیت سازمان ملل در دومین نشست خود بعد از ورود نیروهای نظامی ترکیه به شمال شرق سوریه، بدون اشاره به حمله ترکیه به نیروهای کرد در این منطقه، در بیانیه‌ای از «بدتر شدن وضعیت منطقه» اظهار نگرانی کرده است.

رویترز می‌نویسد این جلسه پشت درهای بسته برگزار شده و ۱۵ عضو شورای امنیت با انتشار بیانیه کوتاهی نگرانی خود از وضعیت شمال شرق سوریه را اعلام کرده است.

گزارش‌ها حاکی است ده‌ها هزار کرد ساکن منطقه، خانه خود را رها کرده و به مناطق دیگر سوریه رفته‌اند و صدها عضو یا خانواده داعشی نیز از زندان‌های تحت کنترل نظامیان کرد فرار کرده‌اند.

گفته می‌شود هزاران زندانی داعشی در مناطق تحت کنترل نظامیان کرد نگهداری می‌شوند. ترکیه نظامیان کرد سوریه را شاخه‌ای از گروه تروریستی «پ کا کا» می‌داند.

در جلسه قبلی که پنج‌شنبه هفته گذشته برگزار شد، اعلامیه‌ای منتشر نشد. نماینده روسیه در شورای امنیت سازمان ملل گفته بود نباید در رابطه با سوریه تنها به ورود نظامیان ترکیه اکتفا شود و باید دیگر جنبه‌های وضعیت سوریه نیز مورد توجه قرار گیرد.

رویترز می‌نویسد جلسه دوم چهارشنبه هفته جاری برگزار شد و آمریکا، چین، بریتانیا، آلمان، لهستان و بلژیک به صورت جداگانه از ترکیه خواستند که حملات را متوقف کند، اما در بیانیه شورای امنیت سازمان ملل چنین درخواستی قید نشد.

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.