نگرانی سازمان ملل متحد از بسته شدن ۱۹ مرکز بهداشتی در شمال افغانستان
سازمان ملل متحد از بسته شدن ۱۹ مرکز بهداشتی به دلیل ادامه جنگ و خشونت‌ها در شمال افغانستان، ابراز نگرانی کرده و اعلام کرد بسته شدن این مرکزها نزدیک به ۲۰۰ هزار تن را از دسترسی به خدمات بهداشتی بازداشته است.

"اوچا" یا دفتر سازمان ملل متحد در امور هماهنگی کمک‌های بشری در گزارشی اعلام کرد: این ۱۹ مرکز بهداشتی در تاریخ ۱۴ اکتبر توسط یک گروه‌ مسلح غیردولتی در منطقه "توقشان" از مربوطات ولسوالی "دره‌صوف" ولایت سمنگان بسته شده است.

به بنیاد آمار "اوچا" در نتیجه بسته شدن این مرکزهای بهداشتی، دسترسی ۱۸۰هزار تن از باشنده‌گان این منطقه به خدمات بهداشتی محدود شده که این آمار شامل ۳۵ هزار کودک زیر ۵ سال و بیشتر از ۳۵ هزار زن باردار و شیرده می‌شود.

این مرکزهای بهداشتی توسط یک نهاد بهداشتی محلی اداره می‌شد که هم‌اکنون این نهاد، خدمات بهداشتی را به گونه سیار در مناطق آسیب دیده ارایه می‌دهد.

دفتر سازمان ملل متحد در امور هماهنگی کمک‌های بشری می‌گوید درحالی که گفتگوها برای بازگشایی این مرکزهای بسته شده جریان دارد، گروه‌های درون‌سازمانی دریافته‌اند که در جریان یک هفته گذشته ۳۳۵۳ تن به دلیل جنگ و خشونت در ولایت‌های فاریاب، سمنگان، جوزجان، سرپل و بلخ بی‌جا شده‌اند.

همچنین دفتر سازمان ملل متحد در امور هماهنگی کمک‌های بشری می‌گوید که ۵ مرکز بهداشتی دیگر که برای چندین هفته به دلیل جنگ میان نیروهای امنیتی افغانستان و گروه‌های مسلح غیردولتی در ولایت زابل در جنوب افغانستان بسته بودند، هفته گذشته بازگشایی شدند.
این سازمان اما تاکید می‌کند که هنوز ۶ مرکز بهداشتی دیگر در ولایت نیمروز در جنوب افغانستان، بسته است که سبب شده تا ۸۰ هزار تن از دسترسی به خدمات بهداشتی بازداشته شوند.

در یک هفته گذشته نزدیک به ۶ هزار تن دیگر نیز درپی ادامه جنگ در شرق افغانستان بی‌جا شده‌اند که این مساله نیاز به کمک‌های بشری را در افغانستان بیشتر می‌سازد.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.