سازمان‌های حقوق بشر: آفریقا مبارزه با خشونت جنسی را تشدید کند
فدراسیون بین‌المللی حقوق بشر (FIDH) از کشورهای آفریقایی خواست سیاست‌های موثرتری در مبارزه با خشونت جنسی اتخاذ کنند. در این کشورها خشونت جنسی علیه دختران و زنان بسیار گسترده است.

فدراسیون بین‌المللی حقوق بشر، مستقر در پاریس، در گزارشی که روز جمعه اول آذر (۲۲ نوامبر) منتشر کرده به موارد خشونت و آزار جنسی در هفت کشور آفریقایی پرداخته و از دول آفریقایی خواسته است برای مبارزه با خشونت جنسی سیاست‌های جدی‌تری را در پیش گیرند.

این سازمان همچنین خواستار تقویت سیستم قضایی و آموزش بهتر کارکنان آن و دادن امکان به قربانیان خشونت جنسی برای طی مراحل قانونی در دفاع از خود شده است. فدراسیون بین‌المللی حقوق بشر این کشورها را فراخوانده که قوانینی ملی برای مبارزه با این نوع خشونت وضع کنند و وضع چنین قوانینی را گامی مهم برای از میان برداشتن خشونت جنسی دانسته است.

گزارش یادشده می‌گوید که در سال‌های اخیر پیشرفت‌هایی نیز در این کشورها در راستای اجرای قانون و مجازات افرادی که اقدام به خشونت و آزار جنسی کرده‌اند، وجود داشته است. مثلا در سال ۲۰۱۴ دو افسر پلیس که دادگاه ثابت کرد به یک زن تجاوز کرده‌اند، در تونس به ۱۵ سال زندان محکوم شدند. در سال ۲۰۱۷ قانون جدیدی نیز در مورد خشونت علیه زنان در تونس به تصویب رسید. در همین سال آفریقای جنوبی تصمیم گرفت که جنایات صورت گرفته با انگیزه خشونت جنسی دیگر شامل مرور زمان نشود.

در سال ۲۰۱۷ "انستیتوی جهانی زنان در دانشگاه جورج واشینگتن" همراه با "کمیته بین‌المللی نجات" گزارشی تکان‌ دهنده درباره "میزان، کثرت و بی‌رحمانه ‌بودن" خشونت‌های جنسی در مناطق پرکشمکش در سودان جنوبی منتشر کرد. بنا بر این گزارش در سودان جنوبی تجاوز جنسی به عنوان وسیله‌ای برای تحقق خواست‌های سیاسی، هم از طرف نیروهای دولتی و هم از طرف شورشیان این کشور، مورد استفاده قرار گرفته است.

فهرستی که سازمان بین‌المللی "Save the Children" در سال ۲۰۱۶ منتشر کرده بود نیز نشان می‌داد وضعیت زنان و دختران آفریقایی تا چه اندازه دشوار است.

این سازمان در گزارش خود به ازدواج‌ کودکان، دختران نوجوان باردار و مرگ و میر مادران اشاره کرده بود. یکی از مشکلاتِ به ویژه بزرگ برای دختران در این کشورها ازدواج در سنین کودکی است که یکی از پیامدهای آن قطع ادامه تعلیم و آموزش آنان است. افزون بر این، آنان بیشتر و به شدت با تهدیدهای خشونت خانوادگی، سوء استفاده و تجاوز جنسی مواجه می‌شوند.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.