عفو بین‌الملل: شمار کشته‌شدگان تاییدشده اعتراضات ایران حداقل ۱۶۱ نفر است
سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل می‌گوید شمار معترضانی که تاییدشده در برخورد حکومت ایران با اعتراضات اخیر کشته شده‌اند به ۱۶۱ نفر رسیده است. این سازمان می‌گوید "شمار واقعی کشته‌شدگان احتمالا بسیار بیشتر است."

روز پنجشنبه هم کانال تلگرامی وبسایت کلمه، منتسب به نزدیکان میرحسین موسوی، به نقل از یک "منبع آگاه" نوشت شمار کشته‌شدگان ۳۶۶ نفر بوده است.

با قطعی اینترنت در ایران اطلاع‌رسانی درباره قربانیان وقایع اخیر دشوار شد و در روزهای اوج اعتراضات و برخورد ماموران امنیتی دسترسی به اطلاعات معتبر دشوار بود، اما با وصل شدن اینترنت به مرور تصاویر و اطلاعات جدیدی از چند روز ملتهب پس از افزایش قیمت بنزین می‌رسد.

مطابق آمار عفو بین‌الملل بیشترین کشته‌شدگان در استان‌های خوزستان و کرمانشاه بوده‌اند. در این دو استان دسترسی شهروندان به اینترنت همزمان با دیگر مناطق ایران وصل نشد.

ویدئوهای منتشرشده از رویدادهای هفته آخر آبان ماه در ایران نشان می‌دهد که ماموران انتظامی با لباس رسمی به سوی معترضان شلیک می‌کنند.

تیراندازی‌ها در مواردی از فاصله نزدیک و در حالی است که معترضان سلاح گرم یا سرد ندارند.

خاکسپاری شبانه زیر نظر ماموران
بعضی از خانواده کشته‌شدگان می‌گویند که در روزهای اخیر تحت فشار بوده‌اند و حتی در مواردی اجازه سوگواری نداشته‌اند.

اعتراضات ایران 

عموی یکی از کسانی که در رویدادهای اخیر کشته شده به بی‌بی‌سی فارسی گفت از آنها برای خاکسپاری شبانه تعهد گرفته شد.

بهزاد ابراهیمی، عموی آرشام ابراهیمی، گفت مقام‌ها پس از آن که از خانواده تعهد گرفتند جنازه را تحویل دادند. آقای ابراهیمی گفت چهار مامور هم فرستاده شدند تا خاکسپاری زیر نظر آنها انجام شود.

به گفته او خانواده ابراهیمی در جنگ ایران و عراق حضور داشتند و حتی کشته دادند. به گفته او پدر آرشام هم از اسیران جنگی بوده است.

او گفت: "ما از دستگاه قضایی کشور می خواهیم که قاتل را مجازات کند. ما این حق را داریم که از نظام طلبکار باشیم.|

آقای ابراهیمی گفت: "جنازه اول از ما بود و فشار آوردیم و گرفتیم و راهی باز شد که یک سری جنازه‌های دیگری را هم تحویل دادند."

او گفت: "فشار روحی و روانی زیادی هست. خانواده می‌گویند اصلا مصاحبه نکن. همه وحشت کردند."

سازمان‌های حقوق بشری تاکید دارند که مطابق اصول سازمان ملل در پراکندن تجمعات خشونت‌آمیز، ماموران امنیتی نمی‌توانند به جز مواقعی چون "شرایط دفاع مشروع و محافظت از افراد در مقابل خطر فوری مرگ یا جراحت خطرناک" از اسلحه گرم استفاده کنند.

از ماموران امنیتی ایران انتقاد شده که به طور "نامتناسب" به خشونت متوسل شده‌اند.

برخی از تصاویر نشان می‌دهد که برخی معترضان به سوی ماموران سنگ پرت کرده و با چوب و امثال آن با آنها درگیر می‌شوند.

در اعتراضات اخیر به طور کم‌سابقه‌ای صدها بانک و ساختمان دولتی به طور گسترده در شهرهای مختلف ایران به آتش کشیده شدند. مقام‌های ایرانی می‌گویند دست کم شش نفر از ماموران امنیتی در جریان برخورد با معترضان کشته شده‌اند.

عفو بین الملل در گزارش قبلی خود از ۱۴۳ نفری که در ۱۰ استان کشته شدند خبر داد

 

 

 

 

بی بی سی 

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.