۳۹۲هزار تولد در اولین روز سال؛ نخستین نوزاد در فیجی

صندوق کودکان سازمان ملل می‌گوید ۳۹۲هزار و ۷۸ نوزاد اول ژانویه ۲۰۲۰ به دنیا می‌آیند و اولین و آخرین تولد در فیجی و آمریکاست. نیمی از نورسیده‌ها در هشت کشور متولد می‌شوند. هند با ۶۷هزار و ۳۸۵ ولادت پیشتاز فهرست است.

مدیر اجرایی یونیسف آغاز دهه جدید را فرصتی برای تامل در سرنوشت و آینده نسل‌های بعدی خواند. خانم هنریه‌تا فوره، می‌گوید ۳۹۲هزار و ۷۸ نوزاد در نخستین روز سال ۲۰۲۰ چشم به جهان می‌گشایند و دهه جدید باید فرصتی برای درنگ در دورنمای زندگی باشد: «نه تنها در امیدها و آرزوهای نسل کنونی، بلکه آینده کسانی که پس از ما خواهند آمد.»

سازمان ملل اعلام کرده که نخستین تولد سال ۲۰۲۰ در جزایر فیجی بوده و آخرین مورد به احتمال بسیار زیاد در آمریکا. در جزایر فیجی در اقیانوس آرام، سال نوی میلادی از همه جای دنیا زودتر تحویل شد.

بر اساس نمودارهای سازمان ملل، نیمی از ولادت‌های سال نو به هشت کشور تعلق دارند. هند با ۶۷هزار ۳۸۵ نوزاد در صدر فهرست است. چین با ۴۶هزار و ۲۹۹ و نیجریه با ۲۶هزار و ۳۹ نوزاد در رده‌های بعدی هستند. پاکستان با ۱۶هزار و ۷۸۷ نوزاد، اندونزی ۱۳هزار و ۲۰، آمریکا ۱۰هزار و ۴۲۵، کنگو ۱۰هزار و ۲۴۷ و اتیوپی ۸هزار و ۴۹۳ تولد، پنج کشور بعدی این لیست معرفی شده‌اند.

انتظار می‌رود روز اول ژانویه ۲۰۲۰، در آلمان ۲هزار و ۴۹ کودک متولد شوند.

یونیسف یادآوری می‌کند که میلیون‌ها نوزاد در شرایط نامناسبی پا به دنیا می‌گذارند: «در سال ۲۰۱۸ به طور نمونه، دو میلیون و پانصدهزار کودک در اولین ماه تولد مرده‌اند و حدود یک سوم متولدین، در اولین روز زندگی.»

به گفته مدیر اجرایی یونیسف، علت اصلی مرگ و میر نوزادان، عوارض ناشی از وضع حمل نامناسب و انواع عفونت‌هایی است که قابل پیشگیری هستند. خانم فوره از فقدان مراقبت‌ زائو از سوی قابله‌ها و پرستاران کارآزموده خبر داده و خواستار آن شده که نورسیده‌ها در محیطی سازگار با پیشرفت‌های پزشکی پا به عرصه وجود بگذارند.

پاییز ۲۰۱۹ نیز سازمان ملل و سازمان جهانی بهداشت در گزارش مشترکی اعلام کرده بودند که بارداری در کشورهای توسعه نیافته و فقیر، با خطرات بیشتری برای مادر و جنین همراه است تا در کشورهای صنعتی. حدود ۸۰ درصد مرگ و میر زنان باردار و نوزادان زیر یک ماه در جنوب آفریقا و جنوب آسیا روی می‌دهد.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.