کمیتۀ حمایت از پژوهشگران فرانسوی در بند در ایران، نسبت به وضعیت سلامتی رولان مارشال ابراز نگرانی کرد
کمیتۀ حمایت از دو پژوهشگر فرانسوی در بند در ایران، نسبت به وضعیت جسمانی و سلامتی رولان مارشال، محقق سرشناس فرانسوی، که به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» در ایران دستگیر و در زندان اوین بسر می‌برد، ابراز نگرانی کرد و خواستار آزادی فوری او شد. این کمیته یادآوری می‌کند که شریک زندگی وی، خانم فریبا عادلخواه، که او نیز هم اکنون با همین اتهام در همان زندان بسر می‌برد، اجازه دیدار با او را نیافته و برای اعتراض به این موقعیت در اعتصاب غذا بسر می‌برد.

رولان مارشال، پژوهشگر فرانسوی متخصص شاخ افریقا و فریبا عادلخواه مردم شناس ایرانی – فرانسوی متخصص جوامع مسلمان، بگزارش کمیتۀ حمایت از آنان، در زندان اوین در وضعیت سلامتی نامناسبی قرار دارند. این کمیته با اشاره به ابراز «نگرانی شدید» فریبا عادلخواه در این باره، یادآوری می‌کند که موقعیت خود وی نیز در پی اعتصاب غذا رو به وخامت گذاشته است.

فریبا عادلخواه و رولان مارشال از هنگام دستگیری در زندان اوین بسر می‌برند، اما از دیدار با یکدیگر محروم شده‌اند. فریبا عادلخواه با اشاره به در انزوا قرارداشتن شریک زندگی خود که در ایران کاملاً تنهاست و در زندان نیز با کسی ارتباط ندارد خواستار دیدار با اوست تا از سلامتی وی آگاهی دقیقی بدست آورد و در صورت لازم او را تسلی دهد.

مقامات قضائی بگفتۀ سعید دهقان، وکیل مدافع این دو پژوهشگر فرانسوی، «ظاهراً عدم ثبت رسمی ازدواج این دو در ایران را مانع این ملاقات قلمداد می‌کنند». او این دلیل را «موجه» نمی‌داند و تاکید می‌کند که «این دو نفر بیش از ٣٨ سال سابقۀ زندگی مشترک در فرانسه دارند».

سعید دهقان در بارۀ وضعیت جسمانی فریبا عادلخواه گفت که وی به سبب «اعتصاب غذا» که از روز سوم دی ماه، یک ماه پیش، آغاز شده، دچار «ضعف شدید» گردیده و با تزریق سرُم تغذیه می‌شود. روحیۀ وی با این حال، بگفتۀ کمیتۀ حمایت از او مقاوم و «عزم او قاطع» است.

فریبا عادلخواه به «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم» متهم شده و پروندۀ او در برابر دادگاه انقلاب قابل رسیدگی است.

 

 

 

 

ار اف ای فارسی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.