جایزه عفو بین‌الملل آلمان به خدمه کشتی نجات "یوونتا" تعلق گرفت

خدمه ۱۰ نفره کشتی امدادی "یوونتا" جایزه حقوق بشری عفو بین‌الملل آلمان در سال ۲۰۲۰ را به خود اختصاص داد. سازمان عفو بین‌الملل از تلاش‌های فعالانی از چهار کشور جهان تقدیر کرده که جان آوارگان در مدیترانه را نجات داده‌اند.

جایزه حقوق بشری شاخه آلمان سازمان عفو بین‌الملل در سال ۲۰۲۰ میلادی به خدمه ۱۰ نفره کشتی امدادی "یوونتا" اعطا خواهد شد.

عفو بین‌الملل امروز سه‌شنبه ۲۲ بهمن (۱۱ فوریه) در برلین اعلام کرد، در حالی تحقیقات قضایی در ایتالیا علیه ۱۰ فعال مدنی از آلمان، انگلستان، پرتغال و اسپانیا به جریان افتاده که "آنها فقط انسان‌ها را در دریای مدیترانه از خطر غرق شدن نجات داده‌اند."

به گزارش این سازمان حقوق بشری، مورد "یوونتا ۱۰" تمامی امدادگرانی را نمایندگی می‌کند که با آنها برخوردی مانند بزهکاران شده، چرا که آوارگان را در شرایط اضطراری به حال خود رها نکرده‌اند.

مراسم اعطای جایزه سال ۲۰۲۰ عفو بین‌الملل به گروه امدادی کشتی "یوونتا" روز ۲۲ آوریل آینده در تئاتر گورکی در برلین، پایتخت آلمان، برگزار خواهد شد.

سازمان امدادرسانی آلمانی "جوانان نجات می‌دهند" بین ژوئیه ۲۰۱۶ تا اوت ۲۰۱۷ با کشتی نجات "یوونتا" در مدیترانه به گشت‌زنی می‌پرداختند. بر اساس اطلاعات عفو بین‌الملل، در این بازه زمانی حدود ۲۰۰ امدادگر در جریان ۱۶ مأموریت بیش از ۱۴ هزار نفر را از خطر غرق شدن نجات دادند. اما در روز دوم اوت ۲۰۱۷ کشتی سازمان مردم‌نهاد "جوانان نجات می‌دهند" از برلین در بندر لامپدوسا توسط نهادهای ایتالیایی توقیف شد.

فشار بر امدادگران

به گزارش عفو بین‌الملل، از آن زمان تاکنون دستگاه قضایی ایتالیا برخورد با امدادرسانان به آوارگان در دریا را تشدید کرده‌اند. اتهام امدادگران معاونت در ورود غیرقانونی پناهجویان به ایتالیا عنوان می‌شود. عفو بین‌الملل شواهد ارائه‌شده برای این اتهام را به عنوان دلایلی غیرقابل اتکا مورد انتقاد قرار داده است.

به گفته این سازمان حقوق بشری، برخورد با "یوونتا ۱۰" به خوبی نشان می‌دهد که دولت‌ها برای شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت‌های بین‌المللی خود در برابر آوارگان حاضر به چه اقداماتی هستند.

شاخه آلمان عفو بین‌الملل با این جایزه که هر دو سال یک بار اعطا می‌شود، از شخصیت‌ها یا سازمان‌هایی تقدیر می‌کند که تحت شرایط خاص و دشوار برای حقوق بشر تلاش می‌کنند. آخرین جایزه عفو بین‌الملل آلمان در سال ۲۰۱۸ به مرکز "ندیم" در قاهره اعطا شد که برای احقاق حقوق قربانیان خشونت و شکنجه در مصر مبارزه می‌کند.

عملیات نجات در سواحل اسپانیا

اعطای جایزه عفو بین‌الملل به یک سازمان مردم‌نهاد امدادی در حالی اعلام شده که دو قایق حامل ۱۱۹ پناهجو در سواحل اسپانیا کشف شده و آنان به مکانی امن در بندر مالاگا منتقل شده‌اند. مأموران صلیب سرخ این افراد را در بندر مزبور تحویل گرفته و رسیدگی به آنان را آغاز کرده‌اند.

رسانه‌های اسپانیا با استناد به مقام‌های این کشور گزارش داده‌اند که جستجو برای یافتن یک قایق دیگر با ۶۷ سرنشین احتمالی نیز که به همراه دو قایق پیش‌گفته از مراکش حرکت کرده‌اند، ادامه دارد. نیروهای نجات دریایی اسپانیا نیز با یک هواپیما در این مأموریت شرکت دارند.

طبق همین گزارش‌ها، در میان پناهجویان نجات‌یافته در دریای آلبوران در عصر دیروز دوشنبه ۲۶ زن و پنج کودک و نوجوان دیده می‌شدند. تمامی این افراد که وضعیت آنها مساعد گزارش شده، آوارگانی از کشورهای جنوب صحرای بزرگ آفریقا هستند. پناهجویان این منطقه همواره تلاش می‌کنند که از مراکش حرکت کرده و از طریق غرب مدیترانه خود را به سواحل اسپانیا برسانند.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.