کمیتۀ فرانسوی حمایت از فریبا عادلخواه و رولان مارشال، نسبت به وضعیت سلامتی آنان ابراز نگرانی می‌کند

کمیتۀ حمایت از فریبا عادلخواه و رولان مارشال، دو پژوهشگر فرانسوی که از خرداد ماه گذشته در ایران بازداشت و در زندان بسر می‌برند، یکبار دیگر نگرانی خود را در بارۀ وضعیت سلامت آنان ابراز داشت و خواستار آزادی فوری آنها شد. عدم حضور رولان مارشال در جلسۀ آغاز محاکمۀ خود و عدم حضور وکیل مدافع وی و فریبا عادلخواه در این جلسه بر نگرانی کمیتۀ حمایت از آنان افزوده است. محاکمۀ این دو پژوهشگر فرانسوی که قرار بود از روز ٣ مارس/١٣ اسفند در تهران آغاز شود، به تاریخ نامعلومی موکول شد.

وکیل مدافع فریبا عادلخواه و رولان مارشال و کمیتۀ حمایت از آنها که تا کنون بارها نگرانی خود را از وضعیت سلامتی این دو پژوهشگر فرانسوی ابراز کرده‌اند، اینک با اشاره به شیوع ویروس کرونا در ایران و ضعف جسمی آن دو نسبت به خطراتی که زندگی آنها را تهدید می‌کند هشدار داده و خواستار ارائۀ خدمات پزشکی ضروری و نیز آزادی آنان هستند.

برنارد اورکاد، مدیر پژوهش در مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه و عضو کمیتۀ حمایت از فریبا عادلخواه و رولان مارشال، در گفتگو با رادیو «فرانس انفو» عدم حضور رولان مارشال، کارشناس شاخ افریقا و عدم حضور وکلای مدافع در روز گشایش دادگاه را نگران کننده می‌داند، بویژه آنکه هیچ اطلاعی در بارۀ علت عدم حضور آنان ارائه نشده است.

او با اشاره به بیماری کلیوی فریبا عادلخواه تاکید می‌کند که وی مورد درمان قرار نگرفته و پس از ۵٠ روز اعتصاب غذا، تنها چند روزی در درمانگاه زندان بستری شده است.

فریبا عادلخواه به «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «اجتماع و تبانی» بر ضد امنیت کشور و رولان مارشال به «اجتماع و تبانی» بر ضد امنیت کشور متهم شده‌اند.

برنارد اورکاد در بارۀ بازداشت این دو پژوهشگر و اتهامات وارد شده بر آنها می‌گوید «بطور کلی پژوهشگران در علوم انسانی مانند روزنامه نگاران در ایران مورد بی مهری و بدبینی [مقامات] قرار دارند، زیرا آنان نیز نگاه خویش را به پدیده‌هائی می‌اندازند که دولت می‌خواهد پنهان نگاه دارد. با این حال در مورد این دو پژوهشگر چنین به نظر می‌رسد که [بازداشت آنها] گروگان گیری برای معاوضه با هدف سیاسی بوده است. سبب دیگر ابراز مخالفت با فرانسه در بارۀ مذاکرات این کشور با حسن روحانی برای [نجات برجام] بوده است. قصد مخالفان رئیس جمهوری ایران با این اقدام، چنین بوده است که ریگی به کفش او اندازند تا گفتگوهای وی با امانوئل ماکرون را در جهت یافتن راهی برای برون رفت [از بحران توافق اتمی] به شکست بکشانند».

برنارد اورکاد تاکید می‌کند که بازداشت این دو پژوهشگر برای کسانی که دست به این کار زده‌اند «منافع چندگانه دارد». او می‌گوید «اما امروز ما دانشگاهیان تاکید می‌کنیم که افراد بازداشت شده دانشگاهی‌اند. پیش از این ایران با استفاده از روش‌های اوباشگرانه دیپلمات‌ها، مهندسین، روزنامه نگاران را دستگیر می‌کرد، امروز نوبت به پژوهشگران رسیده است. فردا چه کسی [بازداشت خواهد شد؟] جهانگردان؟ قصد آنست که در برابر رها ساختن آنان، ایرانیانی را که اینجا و آنجا در زندان هستند، آزاد کنند».

برنارد اورکاد تاکید می‌کند که خواست کمیتۀ حمایت از فریبا عادلخواه و رولان مارشال «ارائۀ مراقبت و درمان پزشکی به این دو پژوهشگر و بستری ساختن آنهاست». او می‌گوید «ویروس کرونا در ایران شیوع یافته و خطرناکترین تهدید آنست که به بیماری کلیوی فریبا عادلخواه توجه نشود. رولان مارشال نیز در وضعیت سلامتی بدی بسر می‌برد. ما نگران خطرات جانی برای آنها هستیم».

روزنامۀ فرانسوی فیگارو در شمارۀ روز چهارشنبه ٤ مارس/١٤ اسفند، یادآوری می‌کند که برخی منابع در این کشور سرنوشت این دو پژوهشگر را به تصمیمی که در بارۀ استرداد جلال روح‌الله نژاد به آمریکا گرفته خواهد شد، پیوند می‌زنند. این مهندس ایرانی ٤١ ساله اینک در زندان «اِکس آن پرووانس» زندانی است و واشینگتن او را به نقض قوانین آمریکا در بارۀ صدور فناوری‌های حساس و دوگانه به ایران متهم می‌کند. او در فوریۀ سال گذشته هنگامی که از راه مسکو از تهران به نیس در جنوب فرانسه آمده بود در فرودگاه دستگیر شد و در ماه مه، کمتر از یک ماه پیش از بازداشت دو پژوهشگر فرانسوی در تهران، دادگستری فرانسه با استرداد او به آمریکا موافقت کرد. دیوان عالی کشور فرانسه همین ماه تصمیم خود را در این باره اعلام خواهد کرد.

فریبا عادل‌خواه در رشته جامعه شناسی در دانشگاه استراسبورگ در شرق فرانسه آموزش دیده و دکترای خود را در «مردم شناسی اجتماعی و قوم شناسی» از مدرسه «مطالعات عالی علوم اجتماعی» در پاریس دریافت کرده است. او بهنگام بازداشت در ایران، در «بنیاد ملی علوم سیاسی» در پاریس به عنوان مدیر پژوهش به کار مشغول بود و به طور مرتب به ایران رفت و آمد به ایران می‌کرد.

رولان مارشال، پژوهشگر سرشناس فرانسوی در امور شاخ افریقا در «مرکز مطالعات روابط بین‌الملل» وابسته به «بنیاد ملی علوم سیاسی» در پاریس است. از او نیز کتاب‌ها و مقالات فراوانی در بارۀ جنگ و صلح در قارۀ افریقا، خشونت و دولت پس از جنگ سرد و نیز اثرات جهانی شدن برای افریقا و آسیا به چاپ رسیده است.

 

 

 

 

 

اراف ای فارسی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.