دیدبان حقوق بشر دولت‌ها را به رعایت حقوق شهروندی در عین مبارزه با کرونا فراخواند

سازمان دیدبان حقوق بشر روز پنج‌شنبه به دولت‌ها گوشزد کرد که در اتخاذ تدابیر برای مبارزه با ویروس کرونا، موازین حقوق بشر را زیر پا نگذارند.

این گزارش که روز پنج‌شنبه در سایت رسمی این نهاد بین‌المللی منتشر شده، می‌گوید دولت‌ها برای مبارزه با کرونا باید موضوع سلامت و حقوق بشر را در اولویت قرار داده و از سانسور اطلاعات، آزادی بیان و تبعیض اجتناب کنند.

کنت راث، مدیر اجرایی این سازمان می‌گوید موازین علمی باید بر سیاست ترجیح داده شود و حقوق آنهایی که بیشتر در خطر هستند، همچنین مهاجران، کسانی که با ممنوعیت رفت و آمد مواجه شده‌اند نیز باید رعایت شود و تا حد ممکن باید دایره محدودیت رفت و آمد تنگ‌تر نشود و کسانی که در قرنطینه هستند به آب، غذا و کمک‌های پزشکی دسترسی داشته باشند.

این گزارش همچنین به رعایت حقوق زندانیان و کمپ‌های نگهداری مهاجران اشاره کرده و گفته است افراد سالمند و ناتوان باید در نظر گرفته شوند.

دیدبان حقوق بشر با اشاره به کمبود و مشکلات در سیستم بهداشتی و رفاهی در برخی کشورها گفته است دولت‌ها باید با افزایش آگاهی‌رسانی زمینه جلوگیری از ابتلای مردم را فراهم کنند.

این گزارش می‌گوید مهاجران باید مانند شهروندان عادی حق دسترسی به کمک‌های پزشکی را داشته باشند و توجه ویژه‌ای به زنان و افراد فقیر شود.

دیدبان حقوق بشر دولت‌ها را به جای سیاسی‌کاری، به اتخاذ تصمیمات علمی در مواجهه با ویروس کرونا فرا خوانده است.

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.